یاندکس چیست و چرا باید به آن اهمیت دهید؟

موتور جستجوی یاندکس (Yandex) چیست و دلیل اهمیت آن چیست؟

آیا باید محتوای خود را برای رتبه بندی در یاندکس سئو یا بهینه کنید؟ آیا سئو سایت و بهینه سازی سایت در موتور جستجوی یاندکس مورد اهمیت است؟

در این مقاله سئو به طور کامل در مورد تاریخجه موتور جستوجوی یاندکس، نحوه کار کرد این موتور جستحو، تفاوت آن با موتو جستجوی گوگل و آموزش سئو یاندکس صحبت شده است. این مقاله توسط مرکز سئو، متخصص سئو و طراحی سایت تهیه و ترجمه شده است، در این مقاله به اطلاعات خوب و مفیدی خواهید رسید، لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

یاندکس چیست و چرا باید به آن اهمیت دهید؟

موتور جستجوی یاندکس چیست و چرا باید به رتبه سایت خود در این موتور جستجو اهمیت دهید؟

Yandex چیست؟ این مهمترین سوال افرادی است که برای اولین بار با این موتور جستجو در آشنا می‌شوند.

این روزها گوگل معادل با موتورهای جستجو شناخته می‌شود. هنگامی که نیاز به یافتن برخی اطلاعات دارید، احتمالاً برای پاسخ مستقیماً به Google مراجعه کنید.

ممکن است از موتورهای جستجوی دیگری مانند بینگ و یاهو استفاده کنید، اما با توجه به ابزارهای تحلیلی برتر گوگل، ابزارهای وب مستر و ویژگی‌های اضافی مانند Google Docs، دور ماندن کامل از موتور جستجو گوگل بسیار سخت است.

اما اگر دسترسی به مخاطب هدفی را که به سادگی از گوگل زیاد استفاده نمی کنند، از دست بدهید، چه؟ شما ممکن است تعداد زیادی از ترافیک ارگانیک را نادیده بگیرید فقط به این دلیل که استراتژی های سئو را برای دیگر موتور جستجوها اجرا نمی کنید که به دیده شدن سایت شما در سایر موتورهای جستجو کمک می کند.

امروز به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که موتور جستجوی Yandex چیست، چرا مهم است و چرا باید به رتبه سایت خود در آنجا اهمیت دهید.

Yandex چیست؟

…:::: ارائه خدمات سئو در کرج با آخرین اصول گوگل 2023 + قیمت رقابتی ::::…

یاندکس چیست

یاندکس یک شرکت فناوری روسی است که به دلیل ایجاد موتور جستجوی Yandex خود شناخته شده است. یاندکس دومین موتور جستجوی بزرگ روسیه است. ‌

طبق آمار در ژوئیه سال 2020، یاندکس دارای 39.6 درصد از سهم بازار جستجوی روسیه است در مقایسه با 57.9 درصد گوگل.

Yandex بزرگترین شرکت فناوری در روسیه است و انواع مختلفی از خدمات و محصولات را ارائه می دهد.

آنها به داشتن بزرگترین موتور جستجوی روسی معروف هستند، اما در بسیاری از موارد دیگر مرتبط با فناوری و اینترنت نیز فعالیت دارند.

اگرچه یاندکس در ابتدا فقط در روسیه در دسترس بود، اکنون یک نسخه انگلیسی جهانی در yandex.com وجود دارد.

درصد استفاده یاندکس و گوگل

خدمات Yandex به عنوان یک شرکت فناوری، علاوه بر مرورگر یاندکس و موتور جستجو، در موارد زیر نیز به این موارد معروف است:

 • تجزیه و تحلیل برنامه
 • خدمات ایمیل از طریق Yandex.Mail
 • تبلیغات آنلاین
 • ماشین های خودران
 • دستیار صوتی به نام آلیس
 • سوار شدن از طریق Yandex.Taxi (با همکاری Uber)
 • مدیریت اطلاعات
 • نقشه ها از طریق Yandex.Maps
 • یک مرورگر وب به نام مرورگر Yandex
 • پخش موسیقی
 • هوش مصنوعی
 • و خیلی بیشتر.

موتور جستجوی Yandex چگونه کار می‌کند؟

 

تصویر موتور جستجوی یاندکس
..::مطالعه بیشر: تفاوت سئو و شبکه های اجتماعی ::..

Yandex مانند هر موتور جستجوی دیگری کار می کند. یک نوار جستجو وجود دارد که کاربر به سادگی عبارت جستجوی خود را وصل می‌کند، اینتر را می‌زند و دسته‌ای از نتایج ظاهر می‌شود.

بسته به عبارت جستجو، فهرستی از صفحات وب مرتبط همراه با برخی از تصاویر و ویدیوها ظاهر می شود.

در حالی که مانند اکثر موتورهای جستجوی اصلی دیگر کار می‌کند، تفاوت‌های کلیدی وجود دارد که Yandex را از سایر رقبا متمایز می کند.

تفاوت بین جستجوگر یاندکس و گوگل چیست؟

…::: سفارش تولید محتوا در کرج با قیمت رقابی 1402 :::…

در حالی که Yandex و Google هر دو به عنوان موتورهای جستجو عمل می‌کنند، برخی ویژگی‌های کلیدی وجود دارد که این دو را از یکدیگر متمایز می کند.

 • یاندکس جایگزین گوگل. یاندکس بیش از گوگل بر سئو محلی و منطقه‌ای تأکید دارد. Yandex جستجوهای وابسته به جغرافیایی را اجرا می کند که فقط وب سایت‌های یک منطقه خاص را نشان می دهد. این بدان معناست که افراد در مکان‌های مختلف نتایج متفاوتی را برای عبارت جستجوی یکسان نشان می‌دهند. در حالی که رتبه‌بندی مشاغل محلی آسان‌تر است، تلاش برای رتبه‌بندی یک سایت در سطح ملی احتمالاً چالش بزرگ‌تری خواهد بود.
 • رفتار کاربر، مانند زمان ماندن یک فاکتور اصلی رتبه بندی برای Yandex است. اگرچه گوگل نیز این موضوع را در نظر می‌گیرد، اما این یک عامل مهم برای رتبه بندی خوب در Yandex است. برای عملکرد خوب در رتبه بندی Yandex، صفحات باید برای هدف جستجو بهینه شوند. ایجاد محتوای بسیار جذاب و مرتبط نیز برای افزایش زمان اقامت ضروری است.
 • در مقایسه با گوگل، بک لینک ها یک ویژگی رتبه بندی قوی در Yandex نیستند. در حالی که لینک بیلدینگ هنوز مهم است، بیشتر در مورد انتقال ترافیک جستجوی ارگانیک مرتبط به سایت شما است نه اثبات اعتبار یا قابل اعتماد بودن سایت شما.
 • تغییرات در رتبه‌بندی اغلب زمان بیشتری برای ظاهر شدن دارند. به طور کلی، سایت‌ها با سرعت کمتری نسبت به گوگل خزنده می‌شوند. وقتی نوبت به مشاهده بهبود رتبه بندی و پیشرفت کلی می رسد، به کمی صبر نیاز دارید.
 • محتوای صفحه تازه برای Yandex اهمیت بیشتری دارد. افزودن محتوای جامع مرتبط یک تاکتیک ضروری در Yandex است.
 • قدمت و اعتبار دامنه و تاریخ ایجاد نقش مهمی در رتبه بندی خوب در یاندکس دارند. اغلب دامنه شما باید قدیمی‌تر باشد و نمونه‌های زیادی از محتوای ارزشمند اخیر داشته باشد تا بتواند رتبه خوبی داشته باشد.
 • Yandex ابزارهای وب مستر کمتری نسبت به گوگل دارد.
 • جرایمی مانند پر کردن کلمات کلیدی توسط Yandex بسیار جدی‌تر گرفته می‌شود.

چگونه یاندکس در روسیه محبوب شد؟

محبوبیت Yandex به دلیل این واقعیت است که به طور خاص برای زبان روسی طراحی شده است. با الفبای متفاوت، روسی با انگلیسی بسیار متفاوت است.

یاندکس این توانایی را دارد که زبان را تفسیر کند و نتایج جستجوی مرتبط را به گونه‌ای ارائه کند که گوگل نمی‌تواند.

محبوبیت یاندکس زمانی افزایش یافت که تلفن‌های اندرویدی روسی تصمیم گرفتند دیگر از Google به عنوان موتور جستجوی پیش‌فرض در سال 2017 استفاده نکنند. انتخابی برای تنظیم Yandex به عنوان موتور جستجوی پیش‌فرض وجود دارد و بسیاری از کاربران این کار را انتخاب می‌کنند.

چرا باید سایت خود را برای یاندکس سئو و بهینه کنید؟

موتور جستجوی یاندکس
..::مطالعه بیشتر: آموزش سئو سایت فروشگاهی ::..

در حالی که دستیابی به یک استراتژی سئو گوگل همیشه باید در اولویت باشد، بهینه سازی صفحات وب شما برای موتور جستجوی یاندکس نیز باعث افزایش ترافیک ارگانیک شما از منابع خاص می‌شود.

اگرچه ممکن است قبلاً نام Yandex را نشنیده باشید، اما در واقع در حال حاضر پنجمین موتور جستجوی محبوب در جهان است.

حتی اگر اکثریت استراتژی سئوی شما را تشکیل ندهد – گوگل همیشه باید این کار را انجام دهد – باز هم ایده خوبی است که Yandex و سایر موتورهای جستجو را در نظر بگیرید.

در اینجا برخی از قانع کننده‌ترین دلایلی وجود دارد که چرا باید برای Yandex بهینه سازی کنید:

 1. بازار روسیه را هدف قرار دهید

اگر می‌خواهید بازار روسیه را هدف قرار دهید، بهینه سازی صفحات وب خود برای موتور جستجوی یاندکس به شما کمک می‌کند تا به مخاطبان هدف خود دسترسی پیدا کنید. رتبه بندی خوب در Yandex باعث می شود محصول یا خدمات شما در روسیه بیشتر دیده شود.

 1. Yandex در مناطق دیگر نیز محبوب است

در حالی که یاندکس عمدتاً در روسیه استفاده می‌شود، اما در کشورهای دیگر مانند بلاروس، قزاقستان، ترکیه و اوکراین نیز یک موتور جستجوی محبوب است.

نه تنها می‌توانید روسیه را هدف قرار دهید، بلکه می‌توانید صفحات وب خود را برای دسترسی به کاربران سایر کشورها نیز بهینه کنید.

محبوبیت Yandex در کشورهای خارج از روسیه همچنان در حال افزایش است.

 1. Yandex اکنون به عنوان یک نسخه انگلیسی .com سایت می آید

یاندکس در ادامه رشد خود از کشور خود روسیه، یک سایت .com برای مخاطبان انگلیسی زبان ایجاد کرد.

افزایش محبوبیت Yandex و رشد مداوم به این معنی است که باید برخی از تاکتیک‌های هدفمند سئو را در نظر بگیرید تا صفحات وب شما شروع به رتبه‌بندی در یاندکس کنند.

بهینه سازی برای Yandex بر خلاف گوگل نیاز به فرآیند فکری متفاوت و استفاده از استراتژی های مختلف سئو دارد.

آموزش سئو در یاندکس

چگونه محتوا را برای یاندکس بهینه می‌کنید؟ در حالی که بهینه سازی برای Yandex با Google متفاوت است، برخی از فرآیندها با یکدیگر همپوشانی دارند و برای رتبه بندی سایت شما در سایر موتورهای جستجو نیز مفید خواهد بود.

 1. در مورد مکان فکر کنید

Yandex نسبت به سایر موتورهای جستجو اهمیت بیشتری به مکان دارد. آنها جستجوها را به دو دسته مختلف دسته بندی می کنند. ‌

جستجوهای وابسته به جغرافیا بر محصولات یا خدماتی متمرکز می شوند که بومی سازی شده اند. ‌

جستجوهای مستقل از موقعیت جغرافیایی نتایج جستجویی را ارائه می دهند که می تواند برای هر کسی، صرف نظر از مکان، مفید باشد.

 1. محتوا پادشاه است

اگرچه محتوا در تقریباً هر موتور جستجو، از جمله گوگل، پادشاه است، Yandex اهمیت محتوا را به سطح بالاتری می برد.

مانند سایر موتورهای جستجو، یاندکس به محتوایی که مرتبط‌ترین و جامع‌ترین پاسخ‌ها را به پرسش‌های جستجو ارائه می‌دهد، پاداش می‌دهد.

بهترین راه برای استفاده از این امر به نفع خود این است که به طور مداوم محتوای اصلی و ارزشمندی را ایجاد کنید که برای خوانندگان مفید باشد.

همیشه انسان‌ها را در اولویت قرار دهید و موتورهای جستجو را در درجه دوم قرار دهید – این به شما کمک می‌کند محتوای مرتبطی ایجاد کنید که در نهایت رتبه بهتری را کسب کنید.

به یاد داشته باشید که Yandex به ویژه در مورد محتوای تکراری و پر کردن کلمات کلیدی سخت است. الگوریتم‌هایی نیز برای شناسایی محتوای هرزنامه یا متنی که به وضوح از جاهای دیگر کپی و چسبانده شده است، وجود دارد.

در حالی که گوگل نیز جریمه‌هایی را برای این تخلفات تعیین می کند، به نظر می رسد بازیابی از این تخلفات در Yandex دشوارتر از سایر موتورهای جستجو باشد.

 1. داده‌های متا را در اولویت قرار دهید

در حالی که گوگل داده‌های متا را در نظر می گیرد، یاندگس آن را جدی‌تر می‌گیرد. رتبه بندی خوب در موتور جستجو به این معنی است که متا تگ ها، عنوان صفحات، URL ها، تگ های متعارف و تگ های توضیحات دقیقاً درست هستند.

این جزئیات دقیق برای رتبه بندی خوب در موتور جستجو کلیدی هستند.

اطمینان حاصل کنید که هر قطعه مرتبط و دقیق است. به همین ترتیب، نباید هیچ اطلاعات تکراری وجود داشته باشد که یاندکس بتواند آن را جریمه کند.

 1. سایت خود را برای موبایل بهینه کنید

درست مانند گوگل، Yandex نیز به محبوبیت فزاینده جستجوی موبایل پی برده است. به همین دلیل، صفحات وب باید برای یک تجربه تلفن همراه یکپارچه بهینه شوند.

بخشی از این به معنای اطمینان از اینکه زمان بارگذاری صفحه سریع است و صفحات وب به گونه‌ای قالب‌بندی شده‌اند که به راحتی به صفحه نمایش گوشی هوشمند ترجمه شوند.

 1. اطمینان از تجربه کاربری با کیفیت بالا

شاید مهم ترین عامل رتبه بندی یاندکس تجربه کاربر و مدت زمان ماندن بازدیدکنندگان در سایت شما باشد.

ایجاد صفحات وب با طراحی شهودی، برندسازی واضح و محتوای مفید جذاب، بهترین راه‌ها برای افزایش تجربه کاربر در سایت شما هستند.

اگر صفحات وب شما در هر یک از این دسته بندی ها کوتاه باشد، بازدیدکنندگان شما به احتمال زیاد به سراغ SERP ها رفته و به دنبال صفحه وب دیگری می گردند.

تجربه کاربری ضعیف مستقیماً به نرخ پرش بالا مرتبط است که برای رتبه بندی خوب در نتایج موتورهای جستجو هیچ تاثیری ندارد.

بهبود تجربه کاربری شما تأثیر مثبتی بر رتبه بندی شما خواهد داشت و صفحه وب شما را هم در Yandex و هم در سایر نتایج موتورهای جستجو تقویت می کند.

جمع بندی در Yandex

بنابراین سوال “یاندکس Yandex چیست؟” در این مقاله پاسخ داده شده است. در حالی که یاندکس یک نوع موتور جستجوی بسیار متفاوت با گوگل است، بهینه سازی برای آن تفاوت چندانی با سایر موتورهای جستجو ندارد.

اگرچه چندین فاکتور وجود دارد که Yandex بیش از سایرین بر آنها تأکید دارد، اما اهمیت دادن به آنها در واقع به شما کمک می کند در سایر موتورهای جستجو نیز رتبه خوبی داشته باشید.

مانند رتبه بندی خوب در گوگل، واضح است که محتوای مفید مرتبط به همراه تجربه کاربری با کیفیت بالا عوامل کلیدی هستند.

اجرای این استراتژی ها در سراسر سایت شما باعث می‌شود که سایت شما در چندین موتور جستجو عملکرد خوبی داشته باشد.

استفاده از محتویات مرکز سئو بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

تهیه و ترجمه: مرکز سئو
منبع

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا