فرآیند سئو سایت

هر شرکتی دوست دارد که نامش در صفحه‌ی اول گوگل ظاهر شود، درسته؟ باید هم اینطور باشد، زیرا گوگل بیش از 90 درصد سهم بازار در موتورهای جستجو را در اختیار دارد. بنابراین، در این مقاله سئو، وقتی در مورد موتورهای جستجو صحبت می کنیم، در واقع در مورد گوگل صحبت می کنیم.

بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو، به یکی از مهم ترین دارایی‌های دیجیتال مارکتینگ تبدیل شده است. از آنجایی که بیشتر بازدیدکنندگان از طریق جستجوی ارگانیک به سایت سر می‌زنند، رتبه‌ی بالا می‌تواند بازدیدکنندگان بالقوه‌ی شما را افزایش دهد.

همچنین، در مقایسه با برخی کانال‌های دیگر، مانند شبکه‌های اجتماعی یا تبلیغات پولی، ترافیک ارگانیک معمولاً ROI (بازگشت سرمایه‌) بیشتری دارد.

فرآیند سئو بسیار گسترده است و تمام مراحل از تحقیق کلمات کلیدی تا مسائل فنی را شامل می‌شود. برای دستیابی به بهترین نتایج، باید به شکلی منظم بهینه‌سازی را در تمام زمینه‌ها مورد توجه قرار دهید.

این مقاله توسط مرکز سئو، متخصص سئو سایت و طراحی سایت، تهیه شده است، لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

عکس 5 مرحله برای شروع فرآیند سئو سایت

5 مرحله برای شروع فرآیند سئو سایت:

مراحل سئو را با طرح این 5 مرحله‌ی عملی، تلاش کرده‌ایم تا فرآیند سئو را تا حد امکان برای شما روشن کنیم. در ضمن، فراموش نکنید که نکات تخصصی ما را در این مقاله بررسی کنید!

 1. ارزیابی: سایت شما از نظر سئو در چه وضعیتی است؟
 2. کلمات کلیدی مرتبط
 3. محتوا مهم‌ترین است
 4. سئوی تکنیکال
 5. لینک پروفایل و توسعه‌ی اعتبار دامین

اولین گام در فرآیند سئو کدام است؟

 1. ارزیابی: سایت شما از نظر سئو در چه وضعیتی است؟

اولین قدم تعریف خط مبنا است. در حال حاضر وبسایت شما در رتبه بندی ارگانیک کجا قرار دارد؟

برای شناسایی نتایج رتبه بندی گوگل واقعی، باید مرحله‌ی به اصطلاح خزیدن را انجام دهید که به معنای بررسی نحوه‌ی ظاهر شدن وبسایت در موتور جستجو ست. ابزارهای سئوی مختلفی وجود دارد که برای درک وضعیت دقیق و رتبه‌ی سایت به آنها نیاز دارید.

به چه نوع ابزارهای سئو نیاز دارید؟

گوگل ابزار سئوی خود را ارائه می دهد: کنسول جستجو گوگل (Search Console). این یک ابزار رایگان است که به شما امکان می دهد وبسایت خود را حفظ کنید و حضور سایت خود در گوگل را بررسی کنید. شما می توانید کنسول جستجو را مانند Google Analytics نصب و به وبسایت خود متصل کنید.

احتمالاً از خود می پرسید: آیا این اولین گام در فرآیند سئو است که هر کسی می تواند انجام دهد؟ پاسخ مثبت است، اما باید درک درستی از نحوه‌ی کار ابزارها داشته باشید، زیرا آنها داده‌های زیادی ذخیره می‌کنند.

در این مرحله، هدف اصلی این است که مشخص کنیم آیا محتوا و ساختار صفحه  در دید موتورهای جستجو و مطابق با نیازهای بازدیدکنندگان است یا خیر.

 1. کلمات کلیدی مرتبط

پس از مرحله‌ی اول، زمان آن است که به کلمات کلیدی خود فکر کنید. شما باید در مورد کلمات کلیدی مرتبط تحقیق کنید و از آنها برای برنامه ریزی و ایجاد محتوای باکیفیت استفاده کنید.

چگونه این کلمات کلیدی را پیدا کنیم؟ ابتدا باید در مورد آنها تحقیق کنید. برای اجرای تحقیق باید کارهای زیر را انجام دهید:

 • تعریف موضوعات مرتبط با کسب و کارتان
 • بررسی حجم جستجوی کلمات کلیدی و تجزیه و تحلیل رقبا
 • شروع برنامه‌ریزی محتوا با تکیه بر اطلاعات به دست آمده

کدام کلمات کلیدی را انتخاب کنیم؟

این مهم است که بدانیم مردم چگونه به جستجوی اطلاعات می‌پردازند و واقعاً به دنبال چه هستند. تحقیق کلمات کلیدی به شما در این مرحله کمک می کند و نتایجی واقعی به شما می دهد، بنابراین لازم نیست این کار را بر اساس احساسات خود انجام دهید.

همچنین، باید به کلمات کلیدی از دیدگاه استراتژیک‌ هم فکر کنید.

چگونه می توان همه‌ی این‌ها را عملی کرد؟

شما باید مهمترین کلمه کلیدی و همچنین کلمات مرتبط با آن را انتخاب کنید. این امر ضروری است زیرا گوگل موضوع و ارتباط بین کلمات کلیدی را به خوبی تشخیص می دهد.

ابزارهایی که می توانید برای یافتن کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنید به عنوان مثال:

…::: سفارش تولید محتوا در کرج با نرخ رقابتی 1402 :::…

جستجو های مرتبط گوگل
..::: مقاله پیشنهادی ما به شما :: اهمیت سئو برای کسب و کار است، لطفا مطالعه فرمایید :::…

اکثر این ابزارها رایگان هستند و به خصوص نتایج جستجوی گوگل که در صورت نیاز به یافتن کلمات کلیدی به روشی سریع و آسان اطلاعات خوبی به شما می دهد.

اگرچه تحقیق کلمات کلیدی کاملاً فنی به نظر می رسد، اما باید به دنبال یک لحن طبیعی در محتوای خود باشید. کلمات کلیدی را به روشی غیرعادی تکرار نکنید. رمز کار این است: اهمیت دادن به سئو و در عین حال داشتن متنی متعادل و دارای اطلاعات مفید.

به طور کلی کلمات کلیدی خودشان از موضوع و ساختار محتوای صفحه پشتیبانی می کنند.

 1. محتوا پادشاه است

این یک جمله‌ی کلیشه‌ای است، اما هنوز هم درست است. موفقیت در سئو شامل عوامل زیادی است، اما محتوا همچنان کلید اصلی است و بیشترین تأثیر را بر رتبه‌ی ارگانیک دارد.

ایجاد محتوای با کیفیت مهمترین کاری است که می توانید برای بهینه‌سازی وبسایت خود در نتایج جستجو انجام دهید.

تعریف کلمات کلیدی مرتبط، اولین گام در این راه است. با استفاده از کلمات کلیدی و ایجاد تم خود بر اساس آنها، در واقع محتوایی ایجاد می‌کنید که به جستجوهای گوگل پاسخ لازم را می‌دهد.

اقدامات شما باید بر مبنای این سوال انجام شوند: چگونه می توانم یک بازدیدکننده را وادار کنم تا زمانی را در صفحه‌ی من صرف کند و صفحات را مرور کند این موضوع اعتبار شما را در چشم موتور جستجو افزایش می دهد.

محتوا چگونه به افزایش زمان ماندگاری کاربر در صفحه سایت کمک می کند؟

 • محتوای طولانی بنویسید: محتوای آموزنده، مانند بلاگها، مقاله ها و راهنماها مناسب هستند.
 • محتوای ارزشمند تولید کنید: با این کار افراد زمان بیشتری را در صفحه صرف خواهند کرد.
 • چرخه‌ی محتوایی بسازید: سعی کنید محتواهایی تولید کنید که به یکدیگر مرتبط هستند و بر اساس فعالیت کاربر طراحی شده‌اند. از CTA ها برای هدایت مخاطبان به بخش‌های مختلف سایت استفاده کنید.

نکاتی برای نوشتن مقالات با اصول سئو

سرفصل‌ها از نظر گوگل مهم هستند و باید از کلمات کلیدی مرتبط در آنها استفاده کنید (H1، H2، H3 و …). از کلمات کلیدی در ابتدای متن خود نیز استفاده کنید.

علاوه بر این، ویدیوها، تصاویر و اینفوگرافیک ها محتوا را غنی می کنند چون امروزه جستجوهای تصویری محبوب تر شده اند.

برای ساخت محتوایی که بر اساس داده‌های قابل اعتماد است، باید از Google Analytics استفاده کنید. با Analytics می توانید دریابید که کدام محتوا در سایت شما محبوب تر است. و می‌توانید محتوایتان را بازسازی کنید، آن را به بهترین شکل در بیاورید و حتی بیشتر در مورد موضوع بنویسید.

نکته‌ی تخصصی: به یاد داشته باشید که نه تنها تصاویر، بلکه ویدیوها راهم با استفاده از کلمات کلیدی بهینه کنید. این موضوع در حال حاضر بسیار مهم است و به تولید محتوای بصری کمک می‌کند.

حتما مطالعه کنید :::: تفاوت سئو و گوگل ادز چیست؟ ::::
 1. سئو تکنیکال

عملکرد فنی یا سئوی تکنیکال تأثیر زیادی بر دیده شدن صفحات در جستجو دارند.

بهتر است بررسی کنید که آیا فاکتورهای فنی و عملکرد وبسایت مناسب است یا نه. مهمترین نکات عبارتند از:

 • پاسخگویی
 • سازگاری با موبایل و اولویت داشتن طراحی برای موبایل
 • سرعت بارگذاری صفحات در همه‌ی دستگاه‌ها

سازگاری با موبایل بسیار مهم است زیرا گوگل صفحات سازگار با موبایل را به نسخه‌های دسکتاپ ترجیح می دهد. کنسول جستجوی گوگل دارای یک ویژگی است که به شما کمک می کند تا سازگاری سایتتان با موبایل را امتحان کنید.

 چگونه سرعت بارگذاری صفحه را افزایش دهیم؟

اگر صفحه در عرض سه ثانیه بارگذاری نشود، 53 درصد از بازدیدکنندگان که با موبایل متصل هستند، سایت را ترک خواهند کرد. بنابراین، سرعت بارگذاری صفحه عامل مهمی است که باید همیشه آن را پی‌گیری کنید و هر مشکلی که به وجود می‌آید را سریعا برطرف کنید.

مثلا می توانید سرعت صفحه‌ی خود را به با PageSpeed Insight گوگل که یک ابزار رایگان است تست کنید.

برای بهبود سرعت بارگذاری صفحه‌ی خود، باید فرمت های تصویری استفاده شده در صفحه را در نظر بگیرید. تصاویر بزرگ و عناصر بصری زمان بارگذاری را کاهش می دهند. بنابراین حجم فایل‌ها را از طریق فشرده سازی تصاویر کاهش دهید.

همچنین، تمام منابعی که می‌توان آن‌ها را کوچک کرد، مانند جاوا اسکریپت، فایل‌های خارجی و ابزارهای ردیابی تحلیلی را هنگام بهبود سرعت بارگذاری صفحه در نظر داشته باشید.

clean code را رعایت کنید و ایمنی را در نظر بگیرید

عنوان HTML، سرفصل‌های سایت، توضیحات متا و ساختارهای URL باید به طور سازگار با سئو بهینه شوند. URL های ساده که در آن از کلمات کلیدی استفاده می شوند نسبت به سایرین برتری دارند.

اگر محتوای یکسانی در صفحات مختلف وجود دارد، باید از عناصر لینکسازی معقول استفاده کنید. این به گوگل اجازه می دهد تا بداند کدام صفحه، صفحه‌ی اصلی شماست.

 1. لینک پروفایل و توسعه‌ی اعتبار دامنه

لینک‌ها مهم هستند! از لینک‌هایی که شما را در جستجوهای گوگل بالاتر ‌می‌برند، استفاده کنید. با ارزش ترین لینک‌ها به اصطلاح لینک‌های ورودی (یا بک لینک) هستند، به این معنی که وبسایت‌هایی که دارای اعتبار بالایی هستند از لینک‌های شما در محتوا و وب سایت خود استفاده می‌کنند.

بک لینک‌ها چگونه روی دید موتورهای جستجو تاثیر می گذارند؟

سایت های معتبر، قابل اعتماد و محبوب هستند و در موتورهای جستجو رتبه‌ی بالایی دارند. هنگامی که این نوع سایت‌ها از لینک‌های صفحات شما استفاده می کنند، باعث افزایش اعتبار و رتبه‌ی شما در گوگل می شود.

به عبارت دیگر، لینک‌های ورودی مانند «رای» هستند که تأثیری واقعی بر اعتبار شما دارند. و این موضوع هر روز روبه افزایش است.

همچنین توصیه می‌شود به بخش‌های مختلف در وب سایت لینک دهید، زیرا این کار می‌تواند همراه با ارائه‌ی محتوای مرتبط و CTAهای جذاب، زمان ماندگاری کاربر را افزایش داده و تجربه کاربر را بهبود ببخشد.

چگونه به لینکهای ورودی دست پیدا کنیم و لینک پروفایل بسازیم؟

بهترین راه برای دستیابی به لینک‌های ورودی با کیفیت و بهبود لینک پروفایل، تولید محتوایی است که به طور طبیعی توجه را به خود جلب می‌کند. این نوع محتوا، ارزشمند، منحصر به فرد، تازه و مناسب است. به بیان ساده‌تر محتوا باید ارزش استفاده به عنوان یک مرجع را داشته باشد!

نکته‌ی تخصصی: وقتی از محتوای شرکت‌های دیگر به عنوان مرجع استفاده می کنید، احتمال اینکه آنها هم محتوای شما را به اشتراک بگذارند بالا می‌رود.

اشتراک گذاری محتوای خود در شبکه‌های اجتماعی به بالا رفتن اعتبار سایت کمک می کند. لینک‌های شبکه‌های اجتماعی مرتبط، محتوای شما را چند کاناله می کند که سایت شما را از نظر گوگل ارتقا می دهد. به شما پیشنهاد میکنیم مقاله تفاوت سئو و شبکه های اجتماعی را مطالعه بفرمایید برای اطلاعات بیشتر و دقیق تر در تفاوت های نوع لید و عملکرد این 2 عامل.

…::: مقاله پیشنهادی: سئو خارجی چیست؟ :::…

جمع‌بندی

سئو کار طولانی مدتی است که در صورت مراقبت منظم بهترین نتیجه را می دهد. اگرچه نیاز به کار مداوم دارد، اما معمولا نتیجه‌ای مطلوب خواهد داشت، زیرا بیشترین ترافیک سایت از طریق جستجوی ارگانیک به دست می‌آید.

اگر مدیریت تمام قسمت‌های سئو به شکل همزمان برایتان سخت به نظر می رسد، از تعریف کلمات کلیدی شروع کنید. همچنین، سرمایه‌گذاری روی محتوای باکیفیت، شمارا ماندگارتر خواهد کرد.

…:::: ارائه خدمات سئو در کرج با آخرین اصول گوگل 2023 + قیمت رقابتی ::::…

استفاده از محتویات مرکز سئو بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

منبع: مرکز سئو

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا