کلمات کلیدی و نقش کلمه کلیدی در سئو

تمام موضوعاتی که شما در گوگل و تمام موتورهای جستجو مثل یاندکس تحقیق و جستجو میکنید، بر اساس کلمات کلیدی یا کلمات کلیدی بنا می شوند. در واقع کلمات کلیدی پل ارتباطی بیش شما و موتورهای جستحو می باشند. بنابراین این کلمات بسیار حائز اهمیت هستند تا جایی که استفاده نادرست از کلمه های کلیدی در محتوای متنی سایت، ممکن است سئو سایت شما به عنوان سئو بلک هت شناسایی شود و این موضوع شود تا سایت و کسب و کار شما آسیب جدی ببیند. در این مقاله سعی کردیم خیلی راحت به تعریف معنا و مفهوم کلمات کلیدی بپردازیم و نحوه شناسایی آنها را هم مورد بررسی قرار دهیم. با خواندن این مقاله اطلاعات خوب و مفیدی به دست خواهید آورد، لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

این مقاله توسط مرکز سئو، متخصص سئو سایت و طراحی سایت تهیه شده است.

عکس مقاله کلمه کلیدی

کلمه کلیدی چیست؟

کلمات کلیدی کلمات و عباراتی هستند که افراد در موتورهای جستجو تایپ می کنند تا آنچه را که به دنبال آن هستند بیابند.
به عنوان مثال، اگر به دنبال خرید یک کت جدید هستید، ممکن است چیزی مانند “کت چرم مردانه” را در گوگل تایپ کنید. حتی اگر این عبارت از بیش از یک کلمه تشکیل شده باشد، همچنان یک کلمه‌ی کلیدی است.
البته، معمولا کسی خارج از صنعت سئو از این اصطلاح استفاده نمی‌کند. اکثر مردم آن را جستجو یا پرس‌وجو در گوگل می نامند. فقط در نظر داشته باشید که کلمات کلیدی شامل هر دو مورد است.

چرا کلمات کلیدی مهم هستند؟

کلمات کلیدی مهم هستند زیرا وب سایت شما می تواند زمانی که افراد آنها را در موتورهای جستجو تایپ می‌کنند نشان داده شود.

چگونه در گوگل برای کلمات کلیدی نشان داده شویم

ظاهر شدن در بالای گوگل برای یک کلمه کلیدی مرتبط، ترافیک زیادی را برای شما ایجاد می‌کند، اما چگونه به آنجا برسیم ؟

دو راه وجود دارد:

 1. تبلیغات PPC (پرداخت به ازای کلیک)
 2. سئو
 • تبلیغات کلیکی PPC

پرداخت به ازای کلیک PPC یعنی به گوگل پول می دهید تا صفحه‌ی خود را در نتایج بالا برای کلمات کلیدی خاص نشان دهد. برای مثال، اگر نرم‌افزار بازاریابی ایمیلی می‌فروشید، می‌توانید برای آن عبارت پیشنهاد بدهید و زمانی که مردم آن را جستجو می‌کنند، در بالای نتایج جستجوی گوگل ظاهر شوید.

این کاری است که گوگل ادز و کمپین های تبلیغات کلیکی باری شما می کند.

تبلیغات گوگل ادز چیست؟

نمونه بالا به عنوان تبلیغات PPC شناخته می شود. گوگل پلتفرمی دارد که در آن می‌توانید کلمات کلیدی را برای پیشنهاد انتخاب کنید. سپس آنها آگهی شما را در نتایج جستجو نمایش می دهند. هر بار که شخصی روی آن تبلیغ کلیک می کند و وارد وب سایت شما می شود، گوگل از شما پول می گیرد.

می‌توانید نتایج پولی را جدا از نتایج جستحو ارگانیک (غیرپولی) تشخیص دهید زیرا آنها به‌عنوان تبلیغات علامت‌گذاری شده‌اند.

بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)

سئو فرآیند بهینه سازی صفحات وب شما برای رتبه بندی در نتایج ارگانیک گوگل است. و وظیفه‌ی گوگل رتبه بندی بهترین و مرتبط ترین نتایج برای هر درخواست جستجو است.

اگر گوگل صفحه‌ی شما را “بهترین” نتیجه برای جستجویی خاص بداند، روند ثابتی از بازدیدهای “رایگان” در سایت خود دریافت خواهید کرد.

چگونه کلمات کلیدی را پیدا کنیم؟

اکثر مردم حدودا می دانند که می‌خواهند در کدام کلمات کلیدی رتبه کسب کنند. اما دانستن تمام چیزی که مردم به دنبال آن هستند غیرممکن است. به همین دلیل، انجام برخی تحقیقات برای یافتن کلمات کلیدی بیشتر مفید است.

تحقیق کلمات کلیدی یکی از مهم ترین و تخصصی ترین فرآیند سئو محسوب می شود و راه های زیادی برای انجام این کار وجود دارد، اما ساده ترین روش، استفاده از ابزار تحقیق کلمات کلیدی است.

…:::: مقاله پیشنهادی ما به شما :: اهمیت سئو برای کسب و کار می باشد، لطفا مطالعه فرمایید ::::…

نحوه‌ انتخاب کلمات کلیدی

هیچ کس نمی تواند برای تمام کلمات کلیدی رتبه کسب کند، و هیچ کس نمی تواند برای همه‌ی کلمات کلیدی قمار کند. به همین دلیل، مهم است که هوشمندانه انتخاب کنید. بیایید به چند معیار و ویژگی کلمات کلیدی نگاه کنیم تا کمکی به شما در انتخاب بهترین آنها باشد.

معیارهای مهم در انتخاب کلمات کلیدی

 1. حجم جستجو
 2. هدف جستجو
 3. ارزش
 4. میزان دشواری کلمه کلیدی
 • حجم جستجو

محبوبیت کلمات کلیدی متفاوت است. به عنوان مثال، تخمین زده می شود که ماهانه ۳۵۰۰۰٫ جستجو برای “how to post on instagram” وجود دارد. اما فقط ۱۲۰۰٫ برای «how to get backlinks. ».

آیا این بدان معناست که بهتر است برای مورد اول رتبه کسب کنیم و نه دومی؟ الزاما نه. اگر مانند ما سر و کارتان با سئو است، تلاش برای رتبه گرفتن برای اولین کلمه کلیدی بی فایده است. ممکن است بازدیدکنندگان زیادی به همراه داشته باشد، اما هیچ یک از آنها احتمالاً چیزی را که می‌فروشید نمی‌خرند.

 شما باید کلمات کلیدی را پیدا کنید که تا حدی با کسب و کار شما مرتبط باشد، سپس آنها را به طور نسبی ارزیابی کنید.

 به عنوان مثال، هر ماه ۲۲۰۰٫ جستجو برای «seo tips» در مقابل ۳۵۰٫ جستجو برای «Image Seo» وجود دارد.

از آنجایی که برای ما منطقی است که برای هر دوی این کلمات کلیدی در گوگل ظاهر شویم، احتمالاً باید اولین مورد را در اولویت قرار دهیم. چرا؟ چون جستجوهای بیشتری دارد و احتمالاً از رتبه‌ی 1 آن کلمه کلیدی نسبت به دیگری ترافیک بیشتری دریافت می کنیم.

نکته‌ی مهم: اگرچه حجم جستجو به طور کلی پیش بینی کننده‌ خوبی برای پتانسیل ترافیک است، اما کافی نیست.

 به این دو کلمه کلیدی نگاهی بیندازید:

 • هدف جستجو

تصور کنید که به صورت آنلاین «ربات وکیوم» می فروشید. با نگاهی به حجم جستجو برای “Robot vaccum”، به نظر می رسد این یک کلمه کلیدی مناسب برای کسب رتبه باشد.

به هر حال، افرادی که به دنبال “ربات وکیوم” هستند احتمالاً به دنبال خرید آن هستند و شما آنها را می فروشید. پس مشکل کجاست؟

مشکل این است که اکثر افرادی که این کلمه کلیدی را جستجو می کنند، آماده‌ی خرید نیستند. آنها فقط به دنبال بررسی و بینش در مورد بهترین مدل های موجود هستند.

در سئو، این موضوع به عنوان هدف جستجو شناخته می شود. 

اگر می‌خواهید بهترین شانس را برای کسب رتبه در کلمات کلیدی خود داشته باشید، باید محتوایی ایجاد کنید که با هدف همسو باشد. به عبارت دیگر، سعی نکنید در صفحه‌ی اصلی خود روی کلمات کلیدی تمرکز کنید که در آن جستجوگران به دنبال پست های وبلاگ هستند.

 • ارزش

مردم اغلب بدون توجه به ارزش کلمه کلیدی فقط در مورد حجم جستجو و قصد مخاطب فکر می کنند و این یک اشتباه است.

فرض کنید که شما به صورت آنلاین فر پیتزا می فروشید. ممکن است کلمه کلیدی مانند “خمیر پیتزا” را با ۴۳۰۰۰٫ جستجوی ماهانه آن ببینید و فکر کنید که تلاش برای رتبه بندی برای آن هوشمندانه است.

اما، باید از خود بپرسید که چه تعداد از این افراد احتمالاً مایل به خرید فر پیتزا هستند؟ پاسخ واقع بینانه احتمالاً صفر است. اکثر آنها مطمئناً فقط به دنبال یک دستور العمل سریع هستند. بعید است که آنها بخواهند به این زودی چند صد دلار روی یک اجاق پیتزا خرج کنند. 

اگر مردم مایل به پرداخت پول خوب برای کلیک هستند، ترافیک آن کلمه کلیدی باید با ارزش باشد.

با این حال، همه چیز به این سادگی نیست. فقط به این دلیل که یک کلمه کلیدی برای یک نفر ارزش دارد، لزوماً به این معنی نیست که برای شما هم ارزش دارد.

به عنوان مثال “خدمات ساخت لینک” را در نظر بگیرید:

CPC بالایی دارد و درک دلیل آن آسان است. با فروش خدمات لینک بیلدینگ پول زیادی باید به دست بیاید و شرکت هایی که این کار را انجام می دهند مایلند پول خوبی برای این ترافیک بپردازند.

با این حال، چون سایت منبع لینک بیلدینگ نمی فروشد، ارزش زیادی برای آنها ندارد.

 • میزان دشواری کلمه کلیدی

بیایید بگوییم که کلمه کلیدی دلخواه را پیدا کرده اید. افراد زیادی آن را جستجو می کنند، صفحه شما با هدف جستجو مطابقت دارد و به نظر ارزشمند می رسد. شما باید دنبال آن کلمه کلیدی باشید، درست است؟

لزوما نه. بستگی به این دارد که کسب رتبه برای آن چقدر دشوار باشد.

به عنوان مثال، به « mortgage payment calculator» نگاه کنید:

از نظر سختی کلمه کلیدی نمره‌ی ۸۴ دارد. با توجه به اینکه مقیاس ما از ۰٫ تا ۱۰۰٫ است، این عدد بسیار بالا است. این بدان معناست که بسیاری از صفحات با رتبه‌های برتر لینک های زیادی از سایر وبسایت ها دارند. از آنجایی که بک لینک ها یک فاکتور مهم در رتبه بندی هستند، بدون دریافت تعداد زیادی لینک با کیفیت بالا، کسب رتبه‌ی بهتر از صفحات دیگر دشوار است.

با این حال، کسب رتبه در گوگل چیزی بیشتر از گرفتن بک لینک است. در حالی که دشواری کلمه کلیدی برای درک رتبه بندی مفید است، چیزهای دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

نحوه بهینه سازی برای کلمات کلیدی

بیشتر راهنماها می گویند که برای بهینه سازی کلمات کلیدی باید این نوع کارها را انجام دهید:

 1. کلمه کلیدی را در تگ عنوان قرار دهید
 2. کلمه کلیدی را در URL قرار دهید
 3. کلمه کلیدی خود را در سراسر صفحه خود ذکر کنید
 4. کلمات کلیدی طولانی بگنجانید

اگرچه انجام بسیاری از این کارها منطقی است، اما آنها راه اصلی برای بهینه سازی یک کلمه کلیدی نیستند. راه اصلی برای بهینه سازی یک کلمه کلیدی، مطابقت با هدف جستجو است.

استفاده از محتویات مرکز سئو بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

منبع: مرکز سئو

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
Scroll to Top
اسکرول به بالا