کلمات کلیدی

تمام موضوعاتی که شما در گوگل و تمام موتورهای جستجو مثل یاندکس تحقیق و جستجو میکنید، بر اساس کلمات کلیدی یا کلمات کلیدی بنا می شوند. در واقع کلمات کلیدی پل ارتباطی بیش شما و موتورهای جستحو می باشند. بنابراین این کلمات بسیار حائز اهمیت هستند تا جایی که استفاده نادرست از کلمه های کلیدی در محتوای متنی سایت، ممکن است سئو سایت شما به عنوان سئو بلک هت شناسایی شود و این موضوع شود تا سایت و کسب و کار شما آسیب جدی ببیند. در این مقاله سئو سعی کردیم خیلی راحت به تعریف معنا و مفهوم کلمات کلیدی بپردازیم و نحوه شناسایی آنها را هم مورد بررسی قرار دهیم. با خواندن این پست اطلاعات خوب و مفیدی به دست خواهید آورد، لطفا تا انتها همراه ما باشید.

این مقاله توسط مرکز سئو، متخصص سئو سایت و طراحی سایت تهیه شده است.

عکس مقاله کلمه کلیدی
فهرست مطالب این مقاله مخفی

کلمه کلیدی چیست؟

کلمات کلیدی و نقش کلمه کلیدی در سئو چیست؟ کلمات کلیدی کلمات و عباراتی هستند که افراد در موتورهای جستجو تایپ می کنند تا آنچه را که به دنبال آن هستند بیابند.
به عنوان مثال، اگر به دنبال خرید یک کت جدید هستید، ممکن است چیزی مانند “کت چرم مردانه” را در گوگل تایپ کنید. حتی اگر این عبارت از بیش از یک کلمه تشکیل شده باشد، همچنان یک کلمه‌ی کلیدی است.
البته، معمولا کسی خارج از صنعت سئو از این اصطلاح استفاده نمی‌کند. اکثر مردم آن را جستجو یا پرس‌وجو در گوگل می نامند. فقط در نظر داشته باشید که کلمات کلیدی شامل هر دو مورد است.

چرا کلمات کلیدی مهم هستند؟

کلمات کلیدی مهم هستند زیرا وب سایت شما می تواند زمانی که افراد آنها را در موتورهای جستجو تایپ می‌کنند نشان داده شود.

چگونه در گوگل برای کلمات کلیدی نشان داده شویم

ظاهر شدن در بالای گوگل برای یک کلمه کلیدی مرتبط، ترافیک زیادی را برای شما ایجاد می‌کند، اما چگونه به آنجا برسیم ؟

دو راه وجود دارد:

 1. تبلیغات PPC (پرداخت به ازای کلیک)
 2. سئو

…:::: ارائه خدمات سئو در کرج با آخرین اصول گوگل 2023 + قیمت رقابتی ::::…

پرداخت به ازای کلیک PPC یعنی به گوگل پول می دهید تا صفحه‌ی خود را در نتایج بالا برای کلمات کلیدی خاص نشان دهد. برای مثال، اگر نرم‌افزار بازاریابی ایمیلی می‌فروشید، می‌توانید برای آن عبارت پیشنهاد بدهید و زمانی که مردم آن را جستجو می‌کنند، در بالای نتایج جستجوی گوگل ظاهر شوید.

این کاری است که گوگل ادز و کمپین های تبلیغات کلیکی باری شما می کند.

تبلیغات گوگل ادز چیست؟

نمونه بالا به عنوان تبلیغات PPC شناخته می شود. گوگل پلتفرمی دارد که در آن می‌توانید کلمات کلیدی را برای پیشنهاد انتخاب کنید. سپس آنها آگهی شما را در نتایج جستجو نمایش می دهند. هر بار که شخصی روی آن تبلیغ کلیک می کند و وارد وب سایت شما می شود، گوگل از شما پول می گیرد.

می‌توانید نتایج پولی را جدا از نتایج جستجوی ارگانیک (غیرپولی) تشخیص دهید زیرا آنها به‌عنوان تبلیغات علامت‌گذاری شده‌اند.

بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)

سئو فرآیند بهینه سازی صفحات وب شما برای رتبه بندی در نتایج ارگانیک گوگل است. و وظیفه‌ی گوگل رتبه بندی بهترین و مرتبط ترین نتایج برای هر درخواست جستجو است.

اگر گوگل صفحه‌ی شما را “بهترین” نتیجه برای جستجویی خاص بداند، روند ثابتی از بازدیدهای “رایگان” در سایت خود دریافت خواهید کرد.

…:::: حتما مطالعه کنید :: تفاوت سئو و گوگل ادز چیست؟ ::::…

چگونه کلمات کلیدی را پیدا کنیم؟

اکثر مردم حدودا می دانند که می‌خواهند در کدام کلمات کلیدی رتبه کسب کنند. اما دانستن تمام چیزی که مردم به دنبال آن هستند غیرممکن است. به همین دلیل، انجام برخی تحقیقات برای یافتن کلمات کلیدی بیشتر مفید است.

تحقیق کلمات کلیدی یکی از مهم ترین و تخصصی ترین فرآیند سئو محسوب می شود و راه های زیادی برای انجام این کار وجود دارد، اما ساده ترین روش، استفاده از ابزار تحقیق کلمات کلیدی است.

…:::: مقاله پیشنهادی ما به شما :: اهمیت سئو برای کسب و کار می باشد، لطفا مطالعه فرمایید ::::…

نحوه‌ انتخاب کلمات کلیدی

هیچ کس نمی تواند برای تمام کلمات کلیدی رتبه کسب کند، و هیچ کس نمی تواند برای همه‌ی کلمات کلیدی قمار کند. به همین دلیل، مهم است که هوشمندانه انتخاب کنید. بیایید به چند معیار و ویژگی کلمات کلیدی نگاه کنیم تا کمکی به شما در انتخاب بهترین آنها باشد.

معیارهای مهم در انتخاب کلمات کلیدی

 1. حجم جستجو
 2. هدف جستجو
 3. ارزش
 4. میزان دشواری کلمه کلیدی
 • حجم جستجو

محبوبیت کلمات کلیدی متفاوت است. به عنوان مثال، تخمین زده می شود که ماهانه ۳۵۰۰۰٫ جستجو برای “how to post on instagram” وجود دارد. اما فقط ۱۲۰۰٫ برای «how to get backlinks. ».

آیا این بدان معناست که بهتر است برای مورد اول رتبه کسب کنیم و نه دومی؟ الزاما نه. اگر مانند ما سر و کارتان با سئو است، تلاش برای رتبه گرفتن برای اولین کلمه کلیدی بی فایده است. ممکن است بازدیدکنندگان زیادی به همراه داشته باشد، اما هیچ یک از آنها احتمالاً چیزی را که می‌فروشید نمی‌خرند.

 شما باید کلمات کلیدی را پیدا کنید که تا حدی با کسب و کار شما مرتبط باشد، سپس آنها را به طور نسبی ارزیابی کنید.

 به عنوان مثال، هر ماه ۲۲۰۰٫ جستجو برای «seo tips» در مقابل ۳۵۰٫ جستجو برای «Image Seo» وجود دارد.

از آنجایی که برای ما منطقی است که برای هر دوی این کلمات کلیدی در گوگل ظاهر شویم، احتمالاً باید اولین مورد را در اولویت قرار دهیم. چرا؟ چون جستجوهای بیشتری دارد و احتمالاً از رتبه‌ی 1 آن کلمه کلیدی نسبت به دیگری ترافیک بیشتری دریافت می کنیم.

نکته‌ی مهم: اگرچه حجم جستجو به طور کلی پیش بینی کننده‌ خوبی برای پتانسیل ترافیک است، اما کافی نیست.

 به این دو کلمه کلیدی نگاهی بیندازید:

 • هدف جستجو

تصور کنید که به صورت آنلاین «ربات وکیوم» می فروشید. با نگاهی به حجم جستجو برای “Robot vaccum”، به نظر می رسد این یک کلمه کلیدی مناسب برای کسب رتبه باشد.

به هر حال، افرادی که به دنبال “ربات وکیوم” هستند احتمالاً به دنبال خرید آن هستند و شما آنها را می فروشید. پس مشکل کجاست؟

مشکل این است که اکثر افرادی که این کلمه کلیدی را جستجو می کنند، آماده‌ی خرید نیستند. آنها فقط به دنبال بررسی و بینش در مورد بهترین مدل های موجود هستند.

در سئو، این موضوع به عنوان هدف جستجو شناخته می شود. 

اگر می‌خواهید بهترین شانس را برای کسب رتبه در کلمات کلیدی خود داشته باشید، باید محتوایی ایجاد کنید که با هدف همسو باشد. به عبارت دیگر، سعی نکنید در صفحه‌ی اصلی خود روی کلمات کلیدی تمرکز کنید که در آن جستجوگران به دنبال پست های وبلاگ هستند.

 • ارزش

مردم اغلب بدون توجه به ارزش کلمه کلیدی فقط در مورد حجم جستجو و قصد مخاطب فکر می کنند و این یک اشتباه است.

فرض کنید که شما به صورت آنلاین فر پیتزا می فروشید. ممکن است کلمه کلیدی مانند “خمیر پیتزا” را با ۴۳۰۰۰٫ جستجوی ماهانه آن ببینید و فکر کنید که تلاش برای رتبه بندی برای آن هوشمندانه است.

اما، باید از خود بپرسید که چه تعداد از این افراد احتمالاً مایل به خرید فر پیتزا هستند؟ پاسخ واقع بینانه احتمالاً صفر است. اکثر آنها مطمئناً فقط به دنبال یک دستور العمل سریع هستند. بعید است که آنها بخواهند به این زودی چند صد دلار روی یک اجاق پیتزا خرج کنند. 

اگر مردم مایل به پرداخت پول خوب برای کلیک هستند، ترافیک آن کلمه کلیدی باید با ارزش باشد.

با این حال، همه چیز به این سادگی نیست. فقط به این دلیل که یک کلمه کلیدی برای یک نفر ارزش دارد، لزوماً به این معنی نیست که برای شما هم ارزش دارد.

به عنوان مثال “خدمات ساخت لینک” را در نظر بگیرید:

CPC بالایی دارد و درک دلیل آن آسان است. با فروش خدمات لینک بیلدینگ پول زیادی باید به دست بیاید و شرکت هایی که این کار را انجام می دهند مایلند پول خوبی برای این ترافیک بپردازند.

با این حال، چون سایت منبع لینک بیلدینگ نمی فروشد، ارزش زیادی برای آنها ندارد.

 • میزان دشواری کلمه کلیدی

بیایید بگوییم که کلمه کلیدی دلخواه را پیدا کرده اید. افراد زیادی آن را جستجو می کنند، صفحه شما با هدف جستجو مطابقت دارد و به نظر ارزشمند می رسد. شما باید دنبال آن کلمه کلیدی باشید، درست است؟

لزوما نه. بستگی به این دارد که کسب رتبه برای آن چقدر دشوار باشد.

به عنوان مثال، به « mortgage payment calculator» نگاه کنید:

از نظر سختی کلمه کلیدی نمره‌ی ۸۴ دارد. با توجه به اینکه مقیاس ما از ۰٫ تا ۱۰۰٫ است، این عدد بسیار بالا است. این بدان معناست که بسیاری از صفحات با رتبه‌های برتر لینک های زیادی از سایر وبسایت ها دارند. از آنجایی که بک لینک ها یک فاکتور مهم در رتبه بندی هستند، بدون دریافت تعداد زیادی لینک با کیفیت بالا، کسب رتبه‌ی بهتر از صفحات دیگر دشوار است.

با این حال، کسب رتبه در گوگل چیزی بیشتر از گرفتن بک لینک است. در حالی که دشواری کلمه کلیدی برای درک رتبه بندی گوگل مفید است، چیزهای دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

…::: حتما مطالعه کنید: 8 فاکتور رتبه‌بندی گوگل کدامند؟ :::…

نحوه بهینه سازی برای کلمات کلیدی

بیشتر راهنماها می گویند که برای بهینه سازی کلمات کلیدی باید این نوع کارها را انجام دهید:

 1. کلمه کلیدی را در تگ عنوان قرار دهید
 2. کلمه کلیدی را در URL قرار دهید
 3. کلمه کلیدی خود را در سراسر صفحه خود ذکر کنید
 4. کلمات کلیدی طولانی بگنجانید

اگرچه انجام بسیاری از این کارها منطقی است، اما آنها راه اصلی برای بهینه سازی یک کلمه کلیدی نیستند. راه اصلی برای بهینه سازی یک کلمه کلیدی، مطابقت با هدف جستجو است.

ما کمی قبل‌تر در مورد این صحبت کردیم، اما مهم است که بر اهمیت این موضوع تاکید کنیم. اگر می‌خواهید با یک پست وبلاگ رتبه‌ای را برای « cast iron skillet » کسب کنید، احتمالاً این اتفاق نخواهد افتاد. گوگل می داند که جستجوگران به دنبال خرید هستند، نه یادگیری. به همین دلیل است که پنج نتیجه برتر، همگی صفحات محصول از سایت های فروشگاه اینترنتی هستند.

اما تطبیق هدف جستجو فقط نوع مناسب محتوا نیست. شما همچنین باید در مورد چیزهایی صحبت کنید که جستجوگران انتظار دیدن آنها را دارند.

برای مثال، فرض کنید می‌خواهید برای «بک لینک‌ها» رتبه‌ کسب کنید.

شما می توانید با توجه به صفحات برتر فعلی ببینید که جستجوگران می‌خواهند یک پست بلاگ ببینند، پس این نوع محتوایی است که باید ایجاد کنید. اما دقیقا در مورد چه چیزی باید بنویسید؟ زاویه دید پست شما باید چگونه باشد؟ شما می توانید با دیدن صفحات با رتبه‌های برتر این موضوع را درک کنید.

در این مورد، تقریباً همه پست ها نگاه یکسانی دارند: “بک لینک چیست؟” برای داشتن بهترین شانس کسب رتبه، باید از آن الگو پیروی کنید.

اما این کافی نیست. باید بررسی کنید که صفحات با رتبه‌های برتر چه چیز دیگری را پوشش می دهند. به عنوان مثال، تقریباً هر صفحه ای که برای «بک لینک» رتبه کسب می‌کند، سه موضوع فرعی را پوشش می دهد:

 1. بک لینک چیست؟
 2. چرا بک لینک ها مهم هستند؟
 3. چه نوع بک لینک هایی وجود دارند؟

این به شما می گوید که اکثر جستجوگران می خواهند پاسخ این سوالات را بدانند، بنابراین باید آنها را در پست خود قرار دهید.

…:::: مقاله پیشنهادی ما به شما :: آموزش سئو سایت فروشگاهی است، لطفا مطالعه فرمایید ::::…

کلمات کلیدی طولانی چیست؟

اگر قبلاً در مورد کلمات کلیدی تحقیق کرده باشید، احتمالا با عبارت کلمات کلیدی طولانی مواجه شده‌اید. اکثر راهنماها این‌ها را به عنوان کلمات کلیدی که از کلمات زیادی تشکیل شده است تعریف می کنند، اما این خیلی دقیق نیست.

کلمات کلیدی طولانی عبارت‌هایی با حجم جستجوی فردی کم هستند. اگرچه این درست است که کلمات کلیدی طولانی تر و خاص تر حجم جستجوی کمتری دارند، اما عبارات یک و دو کلمه‌ای‌ هم می توانند کلمات کلیدی طولانی باشند.

در واقع، بیش از 350 میلیون عبارت یک و دو کلمه ای در پایگاه داده‌ی سایت منبع  با کمتر از ده جستجوی ماهانه وجود دارد.

مردم همچنین می گویند که کسب رتبه برای کلمات کلیدی طولانی آسان تر است. این می تواند درست باشد، اما نه همیشه. برای موضوع بحث ما «کلمات کلیدی طولانی موضوعی»، دقیق تر از « کلمات کلیدی طولانی پشتیبانی‌کننده» است.

درکش برایتان سخت است؟ بیایید نگاهی کوتاه به این دو گروه بیندازیم.

 • کلمات کلیدی طولانی پشتیبانی کننده چیست؟

کلمات کلیدی طولانی پشتیبانی‌کننده  روش‌هایی نه چندان محبوب برای جستجوی یک موضوع محبوب هستند.

برای مثال به این کلمات کلیدی نگاه کنید:

هر یک از آنها کمتر از ۵۰٫ جستجوی ماهانه دارند، اما همه‌ی آنها روشهای کمتر شناخته شده برای جستجوی “چگونه وزن کم کنیم” هستند. کلمه کلیدی با ۸۹۰۰۰٫ جستجوی ماهانه در ایالات متحده.

گوگل این را می‌داند، به همین دلیل است که یک صفحه برای همه‌ی این جستجوها رتبه‌ی اول را دارد.

این غیرعادی نیست. تحقیقات ما نشان می‌دهد که صفحه‌هایی با رتبه‌های برتر برای حدود هزار کلمه کلیدی دیگر نیز در بین 10 رتبه‌ی اول قرار دارند:

از این موضوع  می‌توان دو نکته را آموخت:

 1. اولین مورد این است که کسب رتبه برای کلمات کلیدی طولانی وپشتیبان، معمولا آسان تر از کسب رتبه با روشهای محبوب (به عنوان مثال، “چگونه وزن کم کنیم”) نیست. اگر میزان دشواری برای “چگونه وزن کم کنیم” را با سایر گزینه ‌های طولانی بالا مقایسه کنید، می توانید شواهدی از این موضوع ببینید. همه‌ی آنها دارای دشواری با میزان بالا هستند
 2. مورد دوم این است که شما نباید صفحه‌ی خود را برای یک کلمه کلیدی طولانی پشتیبان بهینه کنید. شما باید آن را برای محبوب ترین روشهای جستجو بهینه کنید.
 • کلمات کلیدی طولانی موضوعی چیست؟

کلمات کلیدی موضوعی آنهایی هستند که حجم جستجوی کم دارند و محبوب‌ترین نوع جستجوی یک موضوع را نشان می‌دهند.

یک مثال خوب از یک کلمه کلیدی طولانی موضوعی Keyword cannibalization است.

فقط ۲۵۰٫ جستجو در ماه دریافت می کند، اما این به این دلیل نیست که روش محبوب تری برای جستجوی موضوع وجود دارد. به این دلیل است که تعداد کمی از افراد به موضوع اهمیت می دهند و فقط تعداد انگشت شماری درهر ماه به دنبال آن هستند.

دو نکته وجود دارد:

 1. اولین مورد این است که کلمات کلیدی طولانی موضوعی اغلب راحت تر رتبه کسب می‌کنند زیرا رقابت کمتری دارند. مردم حاضر نیستند زمان و تلاش زیادی را برای کسب رتبه در موضوعاتی با پتانسیل ترافیک کم صرف کنند.
 2. دوم اینکه این کلمات می توانند ترافیک زیادی را به سایت شما هدایت کنند. شما فقط باید برای تعداد زیادی از آنها رتبه کسب کنید.

شما می‌توانید با جستجوی یک موضوع، و سپس فیلتر کردن کلمات کلیدی کم حجم و ساده، کلمات کلیدی طولانی‌ دلخوه را در Keywords Explorer پیدا کنید. اگر موضوع اصلی با خود کلمه کلیدی مطابقت داشته باشد، معمولاً خودش یک کلمه کلیدی طولانی موضوعی خواهد بود.

به عنوان مثال، موضوع اصلی برای “کتو و میگرن” خودش کلمه کلیدی است.

اگر به نتایج جستجوی این کلمه کلیدی نگاه کنیم، می بینیم که چندین صفحه در ماه چند صد بازدید دارند در حالی که بک لینک کمی دارند.

احتمالاً کسب رتبه برای این کلمه کلیدی حتی با یک وبسایت نسبتاً جدید بسیار آسان است، البته اگر محتوای شما به خوبی بهینه شده باشد.

کلام آخر

کلمات کلیدی اساس سئو هستند. شما نمی توانید محتوایی را برای موتورهای جستجو ایجاد یا بهینه کنید، مگر اینکه بدانید مردم به دنبال چه چیزی هستند و می‌خواهند چه چیزی ببینند.

استفاده از محتویات مرکز سئو بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

منبع: مرکز سئو

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا