بازاریابی ایمیلی

استفاده از استراتژی بازاریابی ایمیلی (ایمیل مارکتینگ) در بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ برای ارتقای فروش محصولات، خدمات یک کسب و کار و همچنین بالا بردن وفاداری مشتری بسیار موثر است. بازاریابی ایمیلی مدلی از بازاریابی است که می تواند مشتریان لیست ایمیل شما را از محصولات جدید، تخفیف ها و سایر خدمات آگاه کند. هنگامی که می خواهید برند خود را رشد دهید یا کالاهای خود را بفروشید، بازاریابی ایمیلی یکی از محبوب ترین و موثرترین ابزارهای موجود برای کمپین های بازاریابی است. مرکز سئو، متخصص طراحی سایت و سئو سایت، در این مقاله درباره اینکه چگونه ایمیل مارکتینگ – و استفاده از ایمیل‌های تبلیغاتی – می‌تواند به شما در رشد کسب‌وکارتان کمک کند، صحبت کرده است، و چند نکته برای کمک به شما برای شروع یک کمپین بازاریابی ایمیلی و همینطور چند نمونه ایمیل مارکتینگ موفق ارائه کرده است.

بازاریابی ایمیلی
فهرست مطالب این مقاله مخفی

بازاریابی ایمیلی (ایمیل مارکتینگ) چیست؟

بازاریابی ایمیلی (ایمیل مارکتینگ) یک کانال بازاریابی قدرتمند است، نوعی بازاریابی مستقیم و همچنین بازاریابی دیجیتال(دیجیتال مارکتینگ)، که از ایمیل برای تبلیغ محصولات یا خدمات کسب و کار شما استفاده می کند. این نوع بازاریابی می تواند همراه با دیگر استراتژی های اتوماسیون بازاریابی شما، به آگاهی مشتریان شما از آخرین موارد یا پیشنهادات شما کمک کند. همچنین می تواند نقش محوری در استراتژی بازاریابی شما با تولید سرنخ، آگاهی از برند، ایجاد روابط یا درگیر نگه داشتن مشتریان بین خرید از طریق انواع مختلف ایمیل های بازاریابی داشته باشد.

تاریخچه مختصری از ایمیل

اولین ایمیل در سال 1971 توسط یک مهندس کامپیوتر به نام ری تاملینسون ارسال شد. پیامی که او فرستاد فقط رشته ای از اعداد و حروف بود، اما آغاز دوره جدیدی از ارتباطات بود. تاملینسون همچنین شخصی بود که استفاده از نماد “@” را در آدرس های ایمیل معرفی کرد.

در سال 1978، یک مدیر بازاریابی در Digital Equipment Corp به نام گری Thuerk از این روش جدید ارتباط مستقیم برای ارسال اولین ایمیل تجاری استفاده کرد تا مردم در مورد محصول جدید مطلع شوند.

در دهه 90، اینترنت به صورت تجاری در دسترس توده ها قرار گرفت. نحوه ارتباط مردم با یکدیگر به طور چشمگیری تغییر کرد و بازاریابان دریافتند که ایمیل می تواند راهی موثر برای تبلیغات باشد. ظهور ایمیل‌های بازاریابی نیز نیاز به به‌روزرسانی‌های نظارتی را به همراه داشت. برای مثال، قانون حفاظت از داده‌های بریتانیا به گونه‌ای تنظیم شد که برای همه ایمیل‌های بازاریابی نیاز به گزینه «انصراف» داشته باشد.

مزایا و معایب ایمیل مارکتینگ
…:::: مقاله پیشنهادی : وظایف کارشناس دیجیتال مارکتینگ چیست؟ ::::…

مزایای بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

ایمیل به یک ابزار بازاریابی محبوب و یکی از اصلی ترین مزایای دیجیتال مارکتینگ برای مشاغل تبدیل شده است تا حدی به این دلیل که کاربر را مجبور به انجام نوعی اقدام می کند. یک ایمیل تا زمانی که خوانده، حذف یا بایگانی شود در صندوق ورودی می‌ماند.

بازاریابی ایمیلی می تواند به شما کمک کند تا با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید و در عین حال ترافیک را به وب سایت، رسانه های اجتماعی یا هر جای دیگری که دوست دارید مردم از آن بازدید کنند، هدایت می کند. حتی می‌توانید ایمیل‌های خود را تقسیم‌بندی کنید و کاربران را بر اساس جمعیت‌شناسی هدف قرار دهید، بنابراین فقط پیام‌هایی را برای افراد ارسال می‌کنید که می‌خواهند بیشتر ببینند.

بازاریابی ایمیلی همچنین به شما این امکان را می‌دهد تا با استفاده از نرم‌افزار بازاریابی ایمیلی که می‌تواند برای ارسال آسان ایمیل‌ها نیز پیکربندی شود.

معایب بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ

در حالی که بازاریابی ایمیلی راهی عالی برای ارتباط با مشتریان، ایجاد چشم‌اندازهای جدید و رشد روابط تجاری مهم به نظر می‌رسد، اشکالاتی نیز وجود دارد. در واقع، بسیاری از مشاغل ترجیح می دهند از EZ Texting یا استراتژی پیامک ها به عنوان شکل دیگری از ارتباط استفاده کنند.

در اینجا برخی از نکات منفی مهم کمپین های بازاریابی ایمیلی آورده شده است.

 • هرزنامه ها spam

به نظر می رسد صندوق ورودی ما پر از اطلاعات بی ارزش است. “کاهش 25 کیلو در دو هفته”، “برای یک تخفیف بزرگ اینجا را کلیک کنید.” همه ما آنها را دریافت می کنیم و تقریباً بلافاصله گزینه delete را می زنیم. علاوه بر این، ما هرگز حتی بسیاری از این ایمیل‌ها را نمی‌بینیم، زیرا آنها در پوشه‌های ناخواسته یا هرزنامه ما قرار می‌گیرند. مگر اینکه به طور فعال از فیلترهای هرزنامه اجتناب کنید، این پیام ها اغلب فقط اتلاف وقت برای شرکتی است که آنها را ارسال کرده است.

 • اندازه size

اگر ایمیل شما خیلی بزرگ است، ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا بارگیری شود – یا حتی بارگیری نشود. در مدت زمانی که برای دانلود نیاز است، یک مشتری بالقوه به تازگی علاقه خود را از دست داده است و برای کسب و کار شما هزینه دارد.

 • رقابت competition

جدای از معایب، بازاریابی ایمیلی یک شکل محبوب بازاریابی است، به این معنی که ایمیل شما تنها ایمیلی نخواهد بود که صندوق ورودی کاربران را پر می کند. این بدان معناست که برای متمایز شدن از رقبا، ممکن است لازم باشد روی کپی‌رایترهای قوی سرمایه‌گذاری کنید یا تبلیغات اضافی را برای جلب توجه مخاطبان خود ارائه دهید.

 • سرگرمی engagement

اغلب، مشتری یک تبلیغ را می بیند و بر اساس آن 1 نمونه یا پیشنهاد برای ایمیل ثبت نام می کند. ممکن است از آن استفاده کنند یا نکنند. در هر صورت، آنها اکنون در پایگاه داده مشتریان هستند، اما این بدان معنا نیست که آنها ایمیل های شما را باز می کنند و به سایت شما مراجعه می کنند. شما باید به طور مداوم راه هایی برای جذب مخاطبان خود بیابید، در غیر این صورت ممکن است با نرخ های باز نشده بالا یا بسیاری از افراد در حال لغو اشتراک باشید.

 • طراحی design

امروزه می‌توانید به یک ایمیل در طیف وسیعی از دستگاه‌ها مانند تلفن، تبلت و رایانه دسترسی داشته باشید. این بدان معناست که مگر اینکه برای هر پلتفرم ایمیلی طراحی مخصوص به خود آن دستگاه را انجام دهید تا کاربران نسخه ایده آل و بدون ایراد از ایمیل شما را ببینند.

بازاریابان ایمیل نمی دانند گیرنده از چه نوع سیستم عاملی استفاده می کند. در بسیاری از موارد، ایمیلی که زمانی از نظر بصری جذاب بود، می‌تواند دارای وقفه‌های عجیب و غریب، تصاویر از دست رفته و لوگو باشد. این موارد برای گیرنده آزاردهنده هستند و به سرعت حذف می شوند – به خصوص اگر گیرنده آن را با هرزنامه یا کلاهبرداری اشتباه بگیرد. خواندن این ایمیل ها در بیشتر موارد سخت است و ارزش بسیار کمی دارند.

 • هزینه cost

در حالی که بسیاری از سرویس های ایمیل ادعا می کنند رایگان هستند، بسیاری از آنها هنوز برای اقدامات اضافی مانند اضافه کردن تصاویر یا بیش از تعداد کلمات هزینه دریافت می کنند. مطمئن شوید که دقیقاً دستورالعمل‌های مربوط به ایمیل‌های رایگان را می‌دانید یا متوجه می‌شوید که چه هزینه‌های اضافی ممکن است متحمل شوید. وقتی کسی را دارید که یک الگوی ایمیل طراحی می کند، به ایجاد پایگاه داده از مخاطبین مرتبط کمک کنید، و انتشار ایمیل ممکن است باعث ایجاد استرس در بودجه شود.

…:::::: مطالعه بیشتر :: بازاریابی همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ چیست؟ :::::…

انواع انواع ایمیل مارکتینگ

انواع بازاریابی ایمیلی وجود دارد که هرکدام هدف متفاوتی را دنبال می‌کنند و مسیر متفاوتی را برای تعامل با مخاطبان خود در نظر می‌گیرند. ما قصد داریم به برخی از انواع مختلف نگاه کنیم، بنابراین شما می توانید بهترین کمپین بازاریابی ایمیلی را برای شرکت خود ایجاد کنید.

انواع دیجیتال مارکتینگ
 • ایمیل های خوش آمد گویی welcome emails

این نوع ایمیل از مشتریان استقبال می کند و آنها را تشویق می کند تا در مورد محصول یا خدمات شما اطلاعات بیشتری کسب کنند. آنها اغلب یک جایزه آزمایشی یا پاداش دیگری ارائه می دهند. برای معرفی یک مشتری جدید بالقوه به کسب و کار استفاده می شود.

 • ایمیل های خبرنامه newsletter emails

ایمیل های خبرنامه بسیار محبوب هستند و اغلب محصولات و خدمات جدید را برجسته می کنند. آنها همچنین ممکن است شامل مقالات، وبلاگ ها و نظرات مشتریان باشند. معمولاً دعوتی برای اقدام برای تشویق خواننده به انجام کاری وجود دارد، چه خواندن یک پست وبلاگ جدید یا بررسی یک محصول جدید.

 • ایمیل های  هدایت کنید Lead nurturing emails

این نوع ایمیل، مخاطبان خاصی را از طریق یک سری ایمیل هدف قرار می دهد به این امید که در نهایت آنها را تبدیل کند. به طور معمول، ایمیل‌های پیشرو بر روی گروهی متمرکز می‌شوند که به یک محصول یا خدمات خاص علاقه دارند و سپس از طریق ایمیل‌های بیشتری که اطلاعات اضافی یا تبلیغات مرتبط را ارائه می‌دهند، علاقه خود را ایجاد می‌کنند. هدف این است که کاربران را از مرحله بررسی به مرحله خرید سوق دهیم.

 • ایمیل های تایید confirmation emails

کسانی که اخیراً برای ایمیل‌ها یا خبرنامه‌ها ثبت‌نام کرده‌اند، یا برای اولین بار کالایی را آنلاین خریداری کرده‌اند، ممکن است یک ایمیل تأیید دریافت کنند. این اطمینان حاصل می کند که اطلاعات دریافت شده و آنها در لیست دریافت اطلاعات اضافی هستند. اینها همچنین راهی است که به کاربران اطلاع می دهد که خرید آنها دریافت شده است یا ثبت نام آنها موفقیت آمیز بوده است و می تواند اقدامات بیشتری را برای آنها انجام دهد.

 • ایمیل های اختصاصی Dedicated emails

اگر می خواهید فقط به بخشی از لیست ایمیل خود دسترسی پیدا کنید، به این ایمیل اختصاصی می گویند. فهرست آن ممکن است بر اساس خریدهای اخیر، مشتریان غیرفعال، اعضای جدید و دیگر انواع خاصی از معیارها باشد.

 • ایمیل دعوتنامه invite emails

این نوع ایمیل ها اغلب رویدادهای آینده، راه اندازی محصول جدید و سمینارها را اعلام می کنند. اکثر شرکت‌ها از این نوع ایمیل‌ها زمانی استفاده می‌کنند که مورد خاصی برای جلب توجه و افزایش آگاهی در مورد رویدادهای خاص وجود دارد.

 • ایمیل های تبلیغاتی Promotional emails

این نوع ایمیل‌های بازاریابی بسیار رایج هستند و معمولاً عمومی هستند و برای مخاطبان زیادی ارسال می‌شوند. آنها معمولاً برای حفظ آگاهی استفاده می شوند و ممکن است محصولات و خدمات جدید را مورد آزار قرار دهند.

 • ایمیل نظرسنجی survey emails

بازخورد مشتریان یکی از بهترین ابزارها برای کسب و کار است. ارسال این ایمیل‌ها به مشتریان خود نشان می‌دهد که برای نظر آنها ارزش قائل هستید و می‌خواهید تجربه، محصول یا هر چیزی که ارائه می‌دهید ایجاد کنید که از آن لذت ببرند. کسب‌وکارها همچنین می‌توانند بازخورد این نظرسنجی‌ها را دریافت کنند و آن‌ها را در پیشنهادات خود به کار ببرند و محصولی را ایجاد کنند که امیدواریم محصول بهتری باشد.

 • ایمیل های بازاریابی فصلی Seasonal marketing emails

بسیاری از شرکت‌ها از فصل تعطیلات یا مناسبت‌های خاص استفاده می‌کنند تا با مشتریان و مشتریان احتمالی خود اطلاعاتی در مورد فروش‌ها و تبلیغات آتی داشته باشند. آنها اغلب به تعطیلاتی مانند کریسمس، روز ولنتاین، روز مادر و روز پدر گره خورده اند.

 • ایمیل تخفیف و پیشنهاد ویژه

در این نوع ایمیل مارکتینگ، می‌توانید به مشتریانتان تخفیف‌ها، پیشنهادهای ویژه و فروش ویژه خود را ارائه دهید. این نوع ایمیل‌ها معمولاً با هدف جذب مشتریان جدید یا حفظ مشتریان فعلی ارسال می‌شوند.

 • ایمیل بازخورد مشتری

با استفاده از این نوع بازریابی ایمیلی، می‌توانید از مشتریانتان در مورد تجربه خرید، رضایت و نظراتشان درباره محصولات یا خدماتتان سوال کنید. این نوع ایمیل‌ها به شما کمک می‌کنند تا از عملکرد و رضایت مشتریانتان مطلع شوید و نیازهای آن‌ها را بشناسید.

 • ایمیل هشدار و رمزنگاری

در صورتی که فعالیت آنلاین مشتریانتان به امنیت خاصی نیاز دارد، می‌توانید ایمیل‌های هشدار و رمزنگاری را برای آن‌ها ارسال کنید. این نوع ایمیل‌ها شامل اطلاعیه‌های امنیتی، تغییرات قوانین و مقررات و دستورالعمل‌های امنیتی است.

 • ایمیل اطلاع رسانی

در این نوع ایمیل‌ها، می‌توانید به مشتریانتان در مورد به روزرسانی‌ها، تغییرات مهم در سایت یا خدماتتان و اخبار صنعت اطلاع رسانی کنید.

 • ایمیل تشکر

پس از خرید یا انجام یک عملیات روی سایتتان توسط مشتریان، می‌توانید با ارسال یک ایمیل تشکر، از آن‌ها برای همکاری و حسن توجه تشکر کنید. این نوع ایمیل نه تنها ارتباط را با مشتریانتان حفظ می‌کند، بلکه احساس رضایت و اهمیت آن‌ها را نشان می‌دهد.

 • ایمیل بازسازی رابطه

در صورتی که مشتریانی در گذشته با شما همکاری کرده‌اند ولی مدتی است که ارتباط با آن‌ها قطع شده است، می‌توانید با ارسال ایمیلی بازسازی رابطه، آن‌ها را دوباره به خدمات و محصولاتتان جذب کنید.

 • ایمیل بازاریابی متقابل

در این نوع بازاریابی ایمیلی، می‌توانید با سایر شرکت‌ها و کسب‌وکارهای مرتبط درخواست همکاری و تبادل لینک و محتوا کنید. این نوع ایمیل می‌تواند به تقویت همکاری‌ها، جذب مشتریان و برند منشن کمک ویژه کند جدید کمک کند.

کلام آخر: ارتباط با مخاطبان خود

بهترین راه برای ارتباط با مخاطبان، ایجاد کمپین های ایمیلی است که دارای ارزش هستند. بعد مطالعه مطالب فوق شما تصمیم گیرنده نهایی این سوال هستید که دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی سنتی برای شما بصرفه است، اما صرفه جویی در هزینه، محصولات جدید، خدمات جدید و مزایای محصول به خواننده نشان می دهد که ایمیل برای آنها ارزش دارد و آنها باید به خواندن ادامه دهند.

بازاریابی از طریق ایمیل یک راه عالی برای حفظ کسب و کار شما با مشتریان و مشتریان بالقوه است تا آنها به رقبای شما فکر نکنند. اگر به درستی انجام شود، کمپین بازاریابی ایمیلی شما می تواند موفقیت بزرگی را نشان دهد و مشتریان را به سمت عمل سوق دهد، چیزی که همه کسب و کارها هنگام توسعه کمپین های خود می خواهند.

استفاده از محتویات مرکز سئو بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

منبع: مرکز سئو

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا