سئو بلک هت(کلاه سیاه) چیست؟

سئو بلک هت یا کلاه سیاه یعنی تکنیک های خطرناکی که باید از آنها دوری کنیم.

اگر 10 سال به عقب برگردیم بسیاری به اشتباه تصور می کردند که سئو سایت یک تاکتیک بازاریابی است که تماماً در مورد «تقلب در الگوریتم» است و یا استفاده از تاکتیک هایی است تا گوگل فکر کند وب سایت شما بهترین نتیجه برای جستجوی جستجو می باشد. این موضوع هرگز نباید به این شکل می‌بود و سئوکاران باید همیشه تلاش خود را بر ایجاد بهترین نتیجه در وب متمرکز می‌کردند. اما الگوریتم های گوگل در این مرحله پیشرفت کمتری داشتند، به خصوص زمانی که نوبت به شناسایی اسپم های وب می رسید.

بسیاری از بازاریابان به طور گسترده ای از تاکتیک های سئوی بلک هت برای رتبه بندی وب سایت ها استفاده کردند. با این حال، اوضاع تغییر کرده است. تیم مرکز سئو، متخصص سئو سایت و طراحی سایت در این مقاله به بررسی این نکته پرداخته است که از چه تکنیک‌هایی باید اجتناب کرد تا از الگوهای کیفی وبمسترها خارج نشد، لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید:

سئوی کلاه سیاه چیست؟
فهرست مطالب این مقاله مخفی

سئو بلک هت چیست؟

سئوی بلک هت تاکتیک هایی هستند که برای رتبه بندی وب سایت هایی که دستورالعمل های موتورهای جستجو را نقض می کنند استفاده می شود. تکنیک‌های سئوی بلک هت تلاش می‌کنند تا الگوریتم‌های موتورهای جستجو را برای افزایش رتبه‌بندی سایت در SERP دستکاری کنند.
موتورهای جستجو، مانند گوگل و بینگ، به خوبی مشخص کرده اند که چه کارهایی با شرایط و ضوابط آنها در تضاد است. آنها همچنین نتایج احتمالی در صورت نقض دستورالعمل های آنها را کامل و واضح مشخص کرده اند.استفاده از روش های سئوی بلک هت می‌تواند منجر به جریمه شدن وب‌سایت شما شود(چه به صورت الگوریتمی باشد و چه منوئال، که یعنی رتبه‌ شما در سایت سقوط می کند و به احتمال زیاد منجر به کاهش ترافیک ارگانیک می شود.

خطرات سئوی بلک هت

استفاده از روش های بلک هت برای رتبه ‌بندی وب‌سایت‌ شما خطرات قابل ‌توجهی دارد، و به همین دلیل است که اکثر سئوکاران چنین رویکردهایی را در نظر نمی گیرند و در دنیای  سئو اکثرا این اقدامات را کاملا غیراخلاقی می دانند.

اما واقعیت این است که درصد کمی از بازاریابان وجود دارند و احتمالا همیشه خواهند بود که می خواهند سعی کنند سیستم را فریب دهند و سعی کنند موفقیت ارگانیک سایت خود را سریع ترپیش ببرند.  با این حال، حتی اگر تکنیک های سئوی بلک هت برای وب سایت شما مفید باشد، نتایج اغلب کوتاه مدت هستند.

وقتی به دستورالعمل‌های وبمستر گوگل نگاه می‌کنیم، به وضوح می‌توانیم راهنمایی‌های آنها در مورد اصول اولیه سئو را ببینیم:

از حقه هایی که برای بهبود رتبه موتورهای جستجو در نظر گرفته شده است خودداری کنید.  یک قانون ساده این است که تا چه حد احساس راحتی می کنید که فعالیت هایتان را برای یک سایت رقیب یا کارمند گوگل توضیح دهید. یک کار مفید دیگر این است که بپرسید: “آیا این به کاربران من کمک می کند؟ یا آیا اگر موتورهای جستجو وجود نداشتند این کار را انجام می دادم؟”

وقتی صحبت از استفاده از تاکتیک های بلک هت به میان می آید، واقعیت این است که این تکنیک ها به کاربران کمکی نمی کند و اگر موتورهای جستجو وجود نداشتند، از آنها استفاده نمی شد.

3 دلیل برای دوری از سئوی بلک هت

اما اگر سایتی از سئوی بلک هت برای رتبه بندی استفاده کند، بدترین سناریوها چیست؟

با کاوش عمیق تر در دستورالعمل های وبمستر گوگل، می بینیم که این دستورالعمل ها به وضوح بیان می کنند که چنین تخلفاتی “ممکن است منجر به حذف کامل یک سایت از گوگل شود یا تحت تاثیر یک اقدام الگوریتمی یا منوئال اسپمی قرار گیرد.” این دستورالعمل همچنین بیان می کند که “اگر سایتی تحت تأثیر اسپم قرار گرفته باشد، ممکن است دیگر در نتایج Google.com یا در هیچ یک از سایت های شریک Google نمایش داده نشود.”

در حالی که سئو  تماماً در مورد افزایش جستجوی ارگانیک و ترافیک یک وب سایت است، تاکتیک های بلک هت در واقع می توانند برعکس این اتفاق را رقم بزنند.  برای کمک به درک اینکه چرا باید از چنین رویکردهایی اجتناب کنید، این را به سه نکته کلیدی تقسیم کرده ایم.

1.می تواند بر رتبه بندی و بازدید از طریق جستجوی شما تأثیر منفی بگذارد

دلیل شماره یک برای عدم استفاده از تاکتیک های سئوی بلک هت این است که در نهایت منجر به از دست دادن رتبه جستجو، بازدید و ترافیک سایت شما می شود.

فقط به موارد زیر نگاهی بیندازید. این میزان نمایش سایتی است که از روش های غیرطبیعی استفاده کرده و در نتیجه تأثیر منفی گذاشته است:

black-hat-seo

هنگامی که یک وب سایت ترافیک و بازدید را از دست می دهد، این معمولاً به این معنی است که تغییرات و سود از روند مشابهی پیروی می کنند.

این به خودی خود می تواند به معنای کاهش درآمد یک کسب و کار باشد و منجر به از دست دادن شغل یا حتی تعطیلی مشاغل شود. در بهترین حالت، کاهش شدید ترافیک ارگانیک به این معنی است که باید با سرمایه گذاری بیشتری در PPC  یا سایر رسانه های پولی انجام شود.

تاکتیک‌های سئو بلک هت می‌توانند باعث کاهش عملکرد یک وب‌سایت یا در نتیجه یک اسپم یا فیلتر الگوریتمی شوند، که در ویدیو زیر می‌توانید با هر دو بیشتر آشنا شوید:

2.نتایج بلندمدتی را به همراه نخواهد داشت

حتی در مواردی که رتبه‌بندی و عملکرد ارگانیک در ابتدا با استفاده از روش های دستکاری افزایش می‌یابد، این موارد به ندرت ماندگار هستند.

اگرچه ممکن است مدتی طول بکشد تا Google تشخیص دهد که یک سایت رویکردهای غیراخلاقی دارد (این ممکن است به این دلیل باشد که بررسی به شکل منوئال نیاز است یا اینکه الگوریتم اصلی به روز شده است) وقتی این اتفاق بیفتد، از دست دادن ترافیک اجتناب ناپذیر است.

شاید تنها چیزی که بدتر از دست و پا زدن برای رتبه ‌بندی یک سایت باشد، دیدن رتبه ‌بندی و ترافیک مصنوعی است که در آینده نزدیک به طور ناگهانی کاهش می‌یابد. کسب‌وکارها به قابلیت پیش‌بینی نیاز دارند و این چیزی نیست که تاکتیک‌های بلک هت بتوانند آن را ارائه دهند.

3.معمولاً منجر به تجربه کاربری ضعیف می شود

در  وبینار فنی تکنیکال در مقابلUI/UX  ما ، باستیان گریم نظرش را در مورد تغییر اهمیت UX برای سئو در طول زمان به اشتراک گذاشت و اظهار داشت:

چیزی که کمی واضح‌تر شد این است که گوگل لزوماً سعی نمی‌کرد سایت‌هایی را رتبه‌بندی کند که بهترین سئو را انجام داده‌اند، بلکه سعی می‌کرد تجربه‌ای مناسب یا حداقل تجربه‌ای را ارائه دهد که مردم از آن راضی بودند.

سئو باید تجربه کاربر در یک سایت را در نظر بگیرد و برای ارائه بهترین محتوا و بهترین UX تلاش کند. با این حال، تاکتیک های بلک هت دقیقا برعکس عمل می کند. آنها برای موتورهای جستجو (حداقل آنچه فکر می کنند موتورهای جستجو می خواهند ببینند) به جای کاربران بهینه سازی می کنند. این به خودی خود می تواند مشکل ساز باشد.

اعتماد نقش مهمی در موفقیت جستجو دارد. اگر موتورهای جستجو نسبت به کاربران در اولویت قرار داده شوند احتمال زیادی وجود دارد که توانایی سایت برای تغییر وضعیت به میزان قابل توجهی محدود شود.

9 روش سئوی بلک هت که باید از آنها اجتناب کنید

اگر به تازگی در سئو شروع کرده اید، اغلب دشوار است که بدانید از کدام روش ها باید  و از کدام روش ها نباید استفاده کنید. در حالی که بسیاری از اصول اولیه استراتژی های سئو وایت هت(کلاه سفید) واضح هستند، بسیاری از  تاکتیک های پیشرفته تر نیاز به توجه بیشتری به جزئیات دارند.

با این حال، مطمئن شوید که توصیه های درست را دنبال می کنید. برخی از تاکتیک‌های توصیه‌شده در وبلاگ‌ها، گروه‌های رسانه‌های اجتماعی یا دیگر ارتباطات شما ممکن است مانند استراتژی‌های «پیشرفته» به نظر برسند، اما در واقعیت، شما را به سمت تکنیک‌های بلک هت سوق می‌دهند.

هرچه بیشتر در مورد تاکتیک هایی که می تواند برای سایت شما فاجعه ایجاد کند بیشتر اطلاعات کسب کنید، شناسایی و دوری از آنها آسان تر خواهد بود. در اینجا 9 تاکتیک وجود دارد که دستورالعمل‌های وب‌مستر گوگل را نقض می‌کنند و در سال 2020 نباید از آنها استفاده کنید:

 1. پر کردن کلمات کلیدی (کلید واژه اضافی)
 2. تولید خودکار/محتوای تکراری
 3. متن مخفی
 4. صفحات درگاه/دروازه( Gateway pages)
 5. پنهانکاری (cloaking)
 6. پیوندهای پولی/دستکاری شده
 7. استفاده نادرست از داده های ساختاریافته و ریچ اسنیپت ها
 8. تغییر مسیرهای گمراه کننده (redirect)
 9. سئوی منفی

پر کردن کلمات کلیدی یا کلید واژه اضافی

تکرار بیش از حد کلمه(های) کلیدی اصلی به شما در رتبه بندی کمکی نمی کند. همه این نکته را می دانند که استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی تقریباً همیشه نتیجه معکوس خواهد داشت.

سئوکاران بلک هت گاهی اوقات سعی می کنند با قرار دادن یک کلمه کلیدی به طور غیر طبیعی در یک صفحه، رتبه سایت را دستکاری کنند. تکرار کلمات غیرطبیعی اغلب در بلوک‌های تصادفی رخ می‌دهد که خارج از محتوای اصلی است یا در پاراگراف‌هایی قرار می‌گیرند که وقتی آنها را با صدای بلند می‌خوانید معنایی ندارند.

در اینجا نمونه ای از محتوای حاوی کلمات کلیدی است که گوگل ارائه می دهد:

..::مطالعه بیشر: آموزش سئو سایت فروشگاهی ::..
سئو کلاه سیاه

تولید خودکار/تکرار محتوا

ایجاد محتوای عالی آسان نیست، اما هیچ شکی وجود ندارد که همچنان یکی از سه فاکتور برتر رتبه بندی گوگل باقی مانده است .

یک تکنیک رایج بلک هت، تولید خودکار محتوا برای رتبه‌بندی تعداد زیادی از کلمات کلیدی است، بدون اینکه قابل حذف شدن باشد و یا محتوای مفید و منحصر به فرد ایجاد کند . یک مثال می تواند تعداد زیادی از صفحات مشابه برای مکانهای مختلف باشد که از یک محتوا برای همه استفاده می شود و فقط نام تغییر می کند

مطمئن شوید که برای جلوگیری از مشکلات ناشی از کیفیت پایین یا تکرار صفحات ، روی سئوی محتوایتان وقت کافی می گذارید .

متن پنهان

متن پنهان متنی است که همان رنگ پس زمینه است که در خارج از صفحه یا پشت یک تصویر قرار گرفته است و به طور هدفمند از CSS برای مخفی کردن آن از کاربران استفاده می کند یا حتی از اندازه فونت صفر استفاده می کند. این فریبنده است اما گاهی اوقات برای قرار دادن کلمات کلیدی در آن استفاده می شود. بسیاری از بازاریابان لیست طولانی از کلمات کلیدی را ارائه می کنند که می خواهند محتوایشان در SERP رتبه بندی شود.

اما آنچه ما در اینجا در مورد آن صحبت می کنیم تلاش واضحی برای پنهان کردن متن به طور کامل است، و این در مورد متنی که در آکاردئون، در زبانه ها یا به صورت پویا با استفاده از جاوا اسکریپت بارگذاری می شود صدق نمی کند. ما قطعاً اضافه کردن متن مخفی به صفحات خود را توصیه نمی کنیم. کراولرهای ‌ موتورهای جستجو در حال حاضر بسیار پیچیده‌تر هستند و می‌دانند که شما سعی می‌کنید کلمات کلیدی را به شکل غیر طبیعی استفاده کنید.

صفحات درگاه/دروازه ( Gateway pages)

ایجاد صفحاتی که عبارات جستجویی خاصی را برای محتوا هدف قرار می دهند و فقط به عنوان یک قیف به یک صفحه دیگرعمل می کنند، نقض دستورالعمل های گوگل در نظر گرفته می شود. این نوع صفحات به صفحات دروازه یا گیت وی معروف هستند.

هر محتوایی در سایت شما باید هدف خاصی داشته باشد، و شما نباید صفحاتی را برای رتبه بندی کلمات کلیدی که مرتبط نیستند ایجاد کنید.

نمونه هایی از این موارد عبارتند از:

 • ایجاد صفحاتی برای هدف قرار دادن کلمات کلیدی جغرافیایی در مکان هایی که کسب و کار شما حضور فیزیکی ندارد و کاربران را به  صفحه هدایت می کند.
 • صفحاتی که صرفاً برای رتبه بندی جستجو ایجاد شده اند و نه پاسخگویی به نیاز کاربر.

برای انسان ها تولید محتوا کنید، نه موتورهای جستجو.

پنهان کاری (cloaking)

Cloaking تاکتیکی است که شامل ارائه محتوا یا URL های مختلف به کاربران و موتورهای جستجو می شود که اساساً تجربه متفاوتی را در هر یک ارائه می دهد.

این تلاش واضحی است برای رتبه بندی یک صفحه بر اساس محتوای ایجاد شده برای موتورهای جستجو در حالی که کاربران را به سمت کاملا متفاوت هدایت می کنند.  این یک عمل فریبنده است و شامل نقض دستورالعمل های موتورهای جستجو می شود.

تلاش خود را بر طراحی بهترین تجربیات ممکن برای کاربران خود متمرکز کنید تا شانس خوبی داشته باشید که موتورهای جستجو نیز صفحه شما را دوست داشته باشند.

پیوندهای پولی/دستکاری شده

لینک های تقلبی یکی از رایج‌ترین انواع سئوی بلک هت هستند، و این موضوعی است که اغلب سردرگمی‌های زیادی ایجاد می کند.

برای بسیاری از بازاریابان منطقی است که شما باید محتوایی بنویسید که برای کاربران شما مفید باشد و نباید متن را مخفی کنید، اما ساخت لینک کمی پیچیده است.

نکته اصلی این است که لینک ها باید جایگاهشان را به دست بیاورند، به ویژه وقتی در نظر بگیریم که آنها راه های قابل اعتماد از یک وب سایت به وب سایت دیگر هستند. این بدان معنی است که شما باید از روش های زیر دوری کنید:

 • لینک های پولی (حمایت شده) که حاوی ویژگی rel=”nofollow” یا rel=”sponsored” نیستند
 • تبادل لینک بیش از حد
 • اسپم نظرات وبلاگ
 • اسپم انجمن
 • بازاریابی مقاله یا کمپین برای پست در مقیاس بزرگ
 • لینک سازی خودکار
 • اسپم ، سایت های نشانه گذاری، و ویژگی های وب 2.0
 • لینک های پاورقی یا  لینک های نوار کناری سایت
 • لینک هایی که از تطابق دقیق یا متن anchor تجاری استفاده می کنند
..:: مطالعه بیشتر :: اهمیت سئو سایت برای کسب و کار ::..

استفاده نادرست  از داده های ساختاریافته و ریچ اسنیپت ها

در حالی که  داده های ساختاریافته می توانند به تعریف موجودات، اقدامات و روابط آنلاین کمک کنند، یک تاکتیک رایج بلک هت استفاده یا سوء استفاده از این نوع نشانه گذاری است.

این معمولاً به معنای استفاده از داده‌های ساختاریافته برای ارائه اطلاعات واقعی نادرست است – به عنوان مثال، کسانی هستند که تلاش می‌کنند داده‌های ساختاریافته‌تری را برای سایت خود ایجاد کنند  بسیاری از بازاریابان نظرات جعلی را می نویسند که در رتبه بندی 5 ستاره را دریافت کنند و موجب تقویت موقعیت SERP کسب و کار خود شوند. و در نهایت از CTR بالاتر لذت می برند.

مانند سایر تاکتیک های موجود در این لیست، این یک فریبکاری محض است و روشی است که به هیچ وجه نباید در نظر بگیرید.

تغییر مسیر(Redirect)های گمراه کننده

چه صفحه‌ای قدیمی‌ داشته باشید که در حال به روز رسانی آدرس آن هستید و چه برای انتقال کامل سایت آماده می‌شوید، استفاده ازریدایرکت بخش رایج سئو است و هیچ ایرادی در این زمینه وجود ندارد. این روش ترجیحا برای اطمینان از این موضوع است که سایت شما به خوبی سازماندهی شده و به راحتی توسط کاربران و کراولرهای موتورهای جستجو قابل دسترسی است.

با این حال، مانند پنهان کاری، تغییر مسیرهای گول زننده توسط سئوکاران بلک هت برای فریب دادن موتورهای جستجو و نمایش محتوای متفاوت با آنچه کاربر می بیند، استفاده می شوند. اغلب اوقات یک موتور جستجو صفحه اصلی را ایندکس می کند، در حالی که کاربران به URL مقصد دیگری هدایت می شوند. دستورالعمل‌های وب‌مستر گوگل به‌طور خاص تغییر مسیرهای گمراه کننده را به عنوان یک تاکتیک بلک هت فهرست می‌کند که دستورالعمل‌ها را نقض می‌کند.

سئو منفی

این اشتباه است که فرض کنیم تمام تاکتیک های سئوی بلک هت سایتی را هدف قرار می دهند که یک بازاریاب سعی در رتبه بندی آن دارد.

برخی از سئوکاران غیراخلاقی از سئو منفی برای کاهش رتبه رقبای خود استفاده می کنند به این شکل که دستورالعمل‌های Google را در سایت دیگران نقض می‌کنند، نه خودشان.

در عمل، این معمولاً به معنای نشان دادن تعداد زیادی لینک غیرطبیعی به دامین شخص دیگری است به این امید که به دلیل آن جریمه شوند.

اگرچه خیلی رایج نیست، به خصوص با توجه به اینکه گوگل در نادیده گرفتن پیوندهایی که از چنین حملاتی نشات می گیرند بهتر شده است، مهم است که از این موضوع آگاه باشید و به طور منظم لینک پروفایل خود را تجزیه و تحلیل کنید.

نحوه گزارش سئو کلاه سیاه

بنابراین، ممکن است با خواندن این راهنما سؤال زیر را از خود بپرسید:
اگر متوجه شوید یکی از رقبای خود از تاکتیک های بلک هت استفاده می کند و جریمه نمی شود، چه؟

زمانی که فکر می‌کنید یک وب‌سایت به دلیل لینک های پولی، اسپم یا سایر موارد ممنوعه رتبه‌بندی می‌شود، می‌توانید یک گزارش اسپم برای Google ارسال کنید .در حالی که گزارش یک سایت منجر به اقدام مستقیم نمی شود، شما تشخیص الگوهای اسپم را بهبود می بخشید.

به عنوان یک بازاریاب، اغلب مأیوس کننده است که متوجه شوید یک وب سایت در حال فریب دادن سیستم و فرار از آن است. در حالی که گوگل در نهایت به طور فزاینده ای در جلوگیری از رتبه بندی چنین سایت هایی در جایگاه های برتر در SERP ها خوب می شود، هنوز سایت هایی وجود دارند که با استفاده از تاکتیک های بلک هت عملکرد خوبی دارند.

بسته به میزان اسپم هایی که سایت‌های دیگر استفاده می‌کنند، این احتمال وجود دارد که در آینده نه چندان دور و پس از به‌روزرسانی الگوریتم های دیگرشامل پیامدهای منفی شوند.

تنها چیزی که باید متوجه شویم این است که تاکتیک های سئوی بلک هت خطر واقعی برای هر وب سایتی است که از آنها به عنوان راهی برای رتبه بندی در SERP ها استفاده می کند.

و در حالی که آنها به هیچ وجه به اندازه گذشته مورد استفاده قرار نمی‌گیرند، هنوز هم سئوکارانی هستند که این مسیر را دنبال می‌کنند یا کسب‌وکارها را به این باور می‌رسانند که این روش ها از نظر اخلاقی درست هستند، در حالی که در واقعیت، تکنیک‌های مورد استفاده نقض آشکار دستورالعمل‌های گوگل هستند.


در مجموع، توصیه می کنیم از تاکتیک های بلک هت در سایت خود اجتناب کنید. اگر برای اینکه سایت خود را به صورت آنلاین بیشتر نمایان کنید، کمک می‌خواهید، حتماً  یاد بگیرید که چگونه وب‌سایت خود را  با استفاده از تکنیک‌هایی که ناقض دستورالعمل‌های وبمستر Google نیستند، رتبه‌بندی کنید.

استفاده از محتویات مرکز سئو بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

تهیه و ترجمه: مرکز سئو
منبع

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
Scroll to Top
اسکرول به بالا