سئو منفی چیست و چگونه با آن مقابله کنیم؟

تیم تولید محتوای سایت مرکز سئو، متخصص سئو سایت و طراحی سایت، در این مقاله قصد داررد در مورد سئو منفی صحبت کند. در مورد اینکه سئو منفی چیست، چقدر ممکن است مضر باشد، و چه کاری می توانید برای شناسایی و مقابله با یک حمله احتمالی منفی سئو انجام دهید. لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید:

سئو منفی چیست و چگونه با آن مقابله کنیم؟

سئو منفی چیست؟

ابتدا اجازه دهید توضیح دهیم که سئوی منفی چیست.

سئوی منفی هر عمل مخربی است که با هدف تخریب رتبه بندی جستجوی وب سایت رقیب انجام می شود. این عمل سئو بلک هت نامیده می شود.

what-is-negative-seo

نمونه ای از پیشنهاد خدمات سئو منفی در یک موضوع Reddit.:

GSA SER (GSA Search Engine Ranker) ابزاری برای ایجاد لینک های اسپم خودکار است. 

انواع حملات منفی سئو

اشکال مختلفی از سئو منفی وجود دارد. در این مقاله به رایج ترین تاکتیک های مرتبط با سئو منفی می پردازیم.

1.هک کردن یک وب سایت

این ممکن است کارآمدترین و در عین حال پرهزینه ترین تاکتیک باشد. همانطور که در زیر مشاهده می کنید، با هک کردن یک وب سایت، یک مهاجم می تواند عملکرد سئو سایت را هر طور که بخواهد تضعیف کند.  این نوع هک می تواند باعث از بین رفتن دید موتورهای جستجو شود و می توان آن را یک حمله منفی سئو تلقی کرد.

..::مطالعه بیشر: آموزش سئو سایت فروشگاهی ::..
سئو منفی چیست؟

2.ایجاد بک لینک های مخرب با متون اسپم انچر(spammy ancher texts) که وبسایت را هدف قرار می دهند.

لینک فارم ها، نرم افزارهای خودکار و PBN ها (شبکه های وبلاگ عمومی) به طور گسترده برای تولید این نوع لینکهای بد استفاده می شوند. تعداد ممکن است بین چند صد یا چندهزار متفاوت باشد.

سئو منفی

3.حذف محتوای یک وب سایت و ایجاد موارد تکراری از وب سایت

این روش مبتنی بر ایجاد نسخه‌های تکراری از وب‌سایت‌ها یا قسمت‌هایی از محتوای آن، هات لینکینگ  و انتشار مطالب جعلی در سراسر وب است.

انواع سئو منفی

4.ارسال نظرات منفی جعلی درباره وب سایت

این تاکتیک ممکن است برای از بین بردن اعتبار یک وب سایت (یا برند) کارساز باشد، بنابراین می تواند منجر به کاهش ترافیک شود.

 

انواع سئو منفی سایت
..::مطالعه بیشر: تفاوت سئو و شبکه های اجتماعی ::..

5.حذف بک لینک های یک وب سایت با ارسال درخواست حذف جعلی به وب مسترها

مهاجمان ممکن است پروفایل بک لینک شما را هدف قرار دهند تا به موقعیت های SERP شما آسیب برسانند. آنها ممکن است وانمود کنند که از طرف شما فعالیت می کند و با مدیران وب سایت تماس بگیرند تا آنها را متقاعد کنند که پیوندهایی را که به سایت شما اشاره می کنند حذف کنند.

سئو منفی سایت

برخی از شیوه‌های منفی سئو از این هم فراتر می‌روند، برای مثال، ارسال درخواست‌های جعلی حذف DMCA ، اما این موارد نادر هستند. تاکتیک های بالا رایج ترین تاکتیک ها برای سئو منفی هستند.

توجه DMCA:  یک قانون حق نسخه برداری ایالات متحده است که دستورالعمل هایی را برای حفظ امنیت خدمات آنلاین در برابر نقض حق کپی رایت ارائه می دهد. گوگل یک فرم گزارش ویژه برای آن دارد.

قبل از اینکه عمیق تر به موضوع بپردازیم، مهم است که تاکید کنیم که مفهوم سئو منفی قابل بحث است. اجازه دهید دلایل آن را بررسی کنیم.

چرا شناسایی و اثبات حملات منفی سئو دشوار است؟

شناسایی و اثبات یک حمله منفی سئو کار دشواری است، به خصوص اگر نمایه بک لینک یک وب سایت قبلاً حاوی تعداد زیادی لینک مخرب باشد و یا محتوای سایت ضعیف باشد.

اغلب، وب مسترهایی که معتقدند قربانی سئو منفی هستند، سایر شرایطی را که می تواند علت افت رتبه سایت باشد را در نظر نمی گیرند، مانند:

  • به روز رسانی در الگوریتم های گوگل/به روز رسانی الگوریتم اصلی.
  • فیلتر شدن توسط فیلترالگوریتمی گوگل.

گاهی اوقات این افت ها با سئو منفی اشتباه گرفته می شوند. ماری هاینز ، مشاور سئو در MarieHaynes.com، موارد زیر را در این مورد بیان کرده:

ما مشتریان زیادی داشته‌ایم که کاملاً معتقد بودند که از افت رتبه رنج می‌برند، زیرا یک رقیب لینک های غیرطبیعی ایجاد کرده است که سایتشان را هدف قرار داده است. و تقریباً در هر مورد، می‌توانیم توضیح قابل قبول دیگری برای افت رتبه‌بندی پیدا کنیم.

این بدان معناست که شما نباید در مورد علت سقوط رتبه خود خیلی سریع نتیجه گیری کنید.

برای جلوگیری از هرگونه تأثیر احتمالی به‌روزرسانی در الگوریتم‌ها و فیلتر الگوریتمی، همیشه باید اطمینان حاصل کنید که کیفیت محتوای شما مطابق دستورالعمل‌های Google است و مراقب پروفایل بک لینک خود باشید.

بررسی بک لینک های شما بسیار مهم است زیرا ممکن است قبلا یک نمایه بک لینک داشته باشید که فیلتر گوگل آن را اسپم (حاوی لینک های غیر طبیعی) در نظر بگیرد.

برخی از مدیران وب‌سایت‌ها این عوامل را از دست می‌دهند و بلافاصله قضاوت می‌کنند که وب‌سایت آنها دچار حمله منفی سئو شده است. همانطور که جان مولر می گوید:

معمولاً مواردی که من می بینم که چیزی در مورد سئو منفی در حال رخ دادن است، مواردی هستند که وقتی به صورت منوئال به آنها نگاه می کنید، می گویید خوب، به نظر می رسد که ممکن است شخصی این لینکها را در گذشته ایجاد کرده باشد. و این واقعاً رقیب نیست، بلکه شاید یک SEO است که برای خود شرکت کار کرده است.

بنابراین، محتوای وب سایت شما باید همیشه بهینه، جذاب، کاربر محور باشد و پروفایل بک لینک شما باید تا حد امکان قابل اعتماد و شفاف باشد.

چرا کارایی سئو منفی قابل بحث است؟ 

گوگل شک دارد که سئو منفی، به ویژه تولید عمدی بک لینک های بد، یک عمل کارآمد باشد.

سئو منفی

بنابراین، آیا یک حمله منفی سئو کارآمد اصلا ممکن است؟

پاسخ این است که، بستگی دارد.

گوگل در تمایز بین بک لینک هایی که شما ایجاد کرده اید و لینک های مخرب که به طور غیرمعمول ظاهر می شوند بسیار قوی است. با این حال، خراب کردن وب‌سایتی که دارای محتوای کم وپروفایل بک لینک ضعیف است، آسان‌تر است، زیرا شخص مخرب فقط مانند سوخت برای آتش عمل می کند. ( به این معنی که سایت به اندازه کافی ضعیف هست و تخریب رتبه بندی کار چندان سختی نیست.)

در عین حال، یک وب سایت با کیفیت ممکن است دچار حمله منفی سئو نیز شود، اما ممکن است به تلاشی پرهزینه و وقت گیر برای فرد مخرب تبدیل شود. یک حمله باید کاملاً طراحی شده و هوشمندانه انجام شود تا واقعاً مؤثر باشد.

ماری هاینس توضیح می دهد:

اگر یک رقیب در حال ساخت یک لینک اسپم به سایت شما باشد، بسیار هزینه بر خواهد بود و شانس بیشتری برای کمک به رتبه بندی شما به جای آسیب رساندن به آنها خواهد داشت.در تمام سال‌هایی که به بررسی لینک‌ها و کمک به وب‌سایت‌هایی که افت ترافیک را تجربه کرده‌اند اختصاص داده ام، فقط می‌توانم یک مورد را به یاد بیاورم که واقعاً احساس می‌کردم لینک‌هایی که از طریق سئو منفی ایجاد می‌شوند مقصر هستند.

چگونه یک حمله منفی سئو را شناسایی و سرکوب کنیم

یک فرد مخرب می تواند تلاش های متعددی را با هم ترکیب کند تا وب سایت شما را از SERP ها خارج کند. برای به حداقل رساندن عواقب چنین حمله ای، در اینجا برخی از اقدامات پیشگیرانه وجود دارد که می توانید در نظر بگیرید.

جلوگیری از هک شدن یک وب سایت

برای اینکه سئو منفی در این مورد کار کند، بعید است که هکر به طور کامل وب سایت شما را هک کند. ممکن است همچنان به وب سایت خود دسترسی کامل داشته باشید در حالی که یک مهاجم سیگنال های اسپم مختلفی را نصب کرده است که ممکن است شما آنها را شناسایی نکنید. به عنوان مثال، خرابکاری با robots.txt یا نقشه سایت می تواند بدون اینکه شما فوراً متوجه تغییر آشکاری شوید به سایت شما آسیب برساند.

به منظور شناسایی نقض‌های امنیتی، می‌توانید نوتیفیکیشن ها را در کنسول جستجوی Google تنظیم کنید و مرتباً سایت را برای رفع هرگونه مشکل فنی از نظر سئو بررسی کنید(site audit انجام دادن)

همچنین، می‌توانید از این ابزار ساده استفاده کنید که یک چشم انداز کلی سطح بالا ارائه می‌کند و به شما می‌گوید آیا نشانه‌هایی از هک شدن وب‌سایت شما وجود دارد یا خیر.

در نهایت، می‌توانید از FTC Complaint Assistant برای گزارش یک هک استفاده کنید.

استفاده از محتویات مرکز سئو بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

تهیه و ترجمه: مرکز سئو

منبع

مقالات مرتبط:

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
Scroll to Top
اسکرول به بالا