بازاریابی محتوایی

چقدر با بازاریابی محتوایی آشنا هستید؟ آیا می‌دانید در دنیای امروز بازاریابی محتوا تا چه حد مهم و تاثیرگذار است؟ در این مطلب ما به این موضوع می‌پردازیم و شما را با تعریف، مزایا و انواع بازاریابی محتوایی آشنا می‌کنیم. این مطلب توسط تیم مرکز سئو متخصص تولید محتوا در کرج و سئو در کرج تولید شده است. تا پایان با ما همراه باشید.

بنر مقاله بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی چیست؟

بازاریابی محتوا به استراتژی بازاریابی گفته می‌شود که بر روی تولید و به اشتراک گذاری انواع محتوا از جمله مقاله، ویدیو، پادکست و غیره تمرکز دارد و هدف آن جذب و حفظ مخاطب می‌باشد. این استراتژی باعث ارتباط بیشتر با مخاطبان هدف می‌شود و همین امر اعتماد آنها نسبت به برند را افزایش می‌دهد. محتوای باکیفیت نشان می‌دهد که برند شما در صنعت خود حرفهایی برای گفتن دارد.

برای اینکه اهمیت بازاریابی محتوا را نشان دهیم کار سختی در پیش نداریم. کافیست نگاهی به دنیای اطرفمان بیندازیم تا ببینیم اکثر مردم این روزها به اشکال محتلف در حال استفاده از محتوا هستند و آنها را در شبکه‌های ارتباطی به اشتراک می‌گذارند. اگر محتوای خوب داشته باشید و آگاهی از برند خود را افزایش دهید با بازاریابی محتوایی، مخاطبان شما به طور خودجوش برای شما تبلیغ خواهند کرد. مردم این روزها از اشتراک گذاری محتوای جذاب لذت می‌برند. و این فرصتی است که در بازاریابی‌ به شکل سنتی وجود ندارد.

مزایای بازاریابی محتوایی

هر چه زمان می‌گذرد روش‌های بازاریابی سنتی کارایی و اهمیت خود را از دست می‌دهند و روش‌های آنلاین جایگزین می‌شوند امروزه تبلیغات کاغذی را خیلی کمتر بر روی در و دیوار‌های شهر می‌بینیم. چرا که راه‌های بهتری برای آگاه کردن مردم از برند وجود دارد.

با پیشرفت تکنولوژی و ارتباطات، دیجیتال مارکتینگ به عنصری ضروری برای مشاغل تبدیل شده است. و بازاریابی محتوایی یکی از مهم‌ترین بخش‌های دیجیتال مارکتینگ است.

به نقل از سایت Demandmetric.com بازاریابی محتوایی از نظر جذب لید سه برابر بهتر از سایر کانال‌های بازاریابی می‌باشد و از نظر میزان هزینه 62 درصد ارزان‌تر از آنهاست. این آمار نشان می‌دهد که این روش تا چه حد می‌تواند مفید باشد. اما اگر این آمار برای شما کافی نیست موارد زیر برخی از مزایای بازاریابی محتوایی هستند که کسب و کار شما را بهبود می‌بخشند.

 • بهبود سئو سایت و افزایش ترافیک:

  هرکسی که با بازاریابی درونگرا آشنا باشد می‌داند که نمی‌توان بدون یک استراتژی محتوایی قدرتمند عملکرد موفقی در سئو داشت. در واقع تولید محتوای باکیفیت پایه و اساس جستجوی ارگانیک و بهترین راه برای افزایش ترافیک وبسایت است.

 • نشان دادن اصالت و اعتبار:

  شما با تولید محتوای خوب برای خودتان اعتبار کسب می‌کنید و مخاطبان را تشویق می‌کنید که از سایت شما دیدن کنند. مردم دوست دارند قبل از خرید، در مورد چیزی که می‌خواهند تحقیق کنند و محتوای شما می‌تواند از این نظر به آنها کمک می‌کند.

 • ارتباط با مخاطب و ایجاد اعتماد:

  یکی دیگر از مزایای تولید محتوا ایجاد اعتماد بین مخاطبان است. مخاطبان با دیدن محتوای با کیفیت که به خواسته‌ی آنها پاسخ می‌دهد بیشتر به سایت شما سر می‌زنند و در مورد شما در شبکه‌های اجتماعی صحبت می‌کنند. همین امر باعث ایجاد اعتماد بین مخاطبان جدید می‌شود.

 • ایجاد آگاهی نسبت به برند:

بازاریابی محتوایی باعث می‌شود مخاطبان آنلاین بیشتر برند شما را ببینند. شما با تولید محتوای مناسب برای شبکه‌های اجتماعی مختلف می‌توانید برند خود را در معرض دید مخاطبان بگذارید و آنها را به سایت خود هدایت کنید. در نتیجه ترافیک ارگانیک و نرخ تبدیل بیشتری خواهید داشت.

 • فرمتهای متنوع برای کاربران مختلف:

  بازاریابی محتوایی در صورتی که درست انجام شود می‌تواند طیف مختلفی از مخاطبان را به سمت شما جذب کند. بعضی از کاربران با خواندن مطالب راحت‌تر هستند و پست‌های بلاگ را مطالعه می‌کنند. بعضی دیگر ترجیح می‌دهند تصاویر و اینفوگرافیک ها را نگاه کنند. عده‌ای ترجیح مي‌دهند به محتوای صوتی گوش کنند و … .

 • مخاطبان وفادار:

  همانطور که بالاتر گفتیم بازاریابی محتوایی باع بهبود کیفیت ارتباط با مخاطبان می‌شود. شما با درگیر کردن مخاطبان در کمپین‌های مختلف و جذاب و یا طرح نظرسنجی و سوال و جواب می‌توانید به مخاطبان نشان دهید که آنها برای شما اهمیت دارند و همین موضوع باعث می‌شود آنها با شما در ارتباط بمانند.

این‌ها فقط چند نمونه از تاثیرات بازاریابی محتوایی می‌باشد. شما با استراتژی محتوای مناسب به راحتی می‌توانید کسب و کار خود را به رشد چند برابری برسانید.

…::: حتما مطالعه کنید : معرفی ابزارهای تولید محتوا :::…

مراحل بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوایی به اشکال مختلف اجرا می‌شود و شرکتها بسته به بزرگ یا کوچک بودن و تنوع مخاطبان خود استراتژی‌های متفاوتی را در نظر می‌گیرند. در این بخش با معرفی مراحل کلی بازاریابی محتوایی به شما کمک می‌کنیم که برنامه‌ی محتوای مناسب خود را طرح‌ریزی کنید. موارد زیر مراحل اصلی برای برنامه‌‌ریزی محتوا هستند:

 1. هدف خود را مشخص کنید
 2. مخاطب خود را شناسایی کنید
 3. رقبا را بررسی کنید
 4. برای موضوع و کلمه کلیدی تحقیق کنید
 5. محتوای موجود را بازبینی کنید
 6. استراتژی خود را مشخص کنید
 7. برای منابع خود برنامه‌ریزی کنید
 8. برای تولید محتوا زمان‌بندی داشته باشید
 9. محتوا را تولید و منتشر کنید و برای آن تبلیغ کنید
 10. بازاریابی محتوا را زیرنظر بگیرید و تغییرات لازم را انجام دهید
 1. هدف خود را مشخص کنید
  اولین قدم در برنامه‌ریزی بازاریابی محتوایی، این است که بفهمید چرا محتوا تولید می کنید. آیا می خواهید لیدهای بیشتری برای فروش جذب کنید؟ آیا می خواهید ترافیک وب سایت خود را افزایش دهید؟ یا اینکه بازاریابی محتوا را وسیله ای برای تثبیت اعتبار برند خود می بینید؟ پس از تصمیم گیری در این مورد ، باید اهدافتان را تعیین کنید. تا جایی که ممکن است این اهداف را طوری در نظر بگیرید که قابل اندازه گیری باشد تا بتوانید میزان موفقیت خود را ارزیابی کنید.

 2. مخاطب خود را شناسایی کنید
  شناخت مخاطبان هدف برای بازاریابی محتوا بسیار مهم است. فرض کنید می خواهید قشر خاصی از مردم را جذب کنید. در آن صورت، باید درک کنید که آن افراد چه چیزهایی را دوست دارند و چه چیزی را دوست ندارند. همچنین باید بدانید که چه نوع محتوایی برای مخاطبان هدف شما جذاب خواهد بود. گام بعدی در برنامه ریزی بازاریابی محتوا، تعریف یک پرسونا برای مشتری‌های عادی شماست. این پرسونا باید شامل مواردی مثل سن، جنسیت، مکان و درآمد باشد. یعنی مشخص کنید که مخاطب شما از چه رده سنی و از کجا هستند. همینطور آیا مخاطبان شما اکثرا خانم هستند یا آقا. و اینکه از چه قشری هستند. اگر مواردی مانند سرگرمی‌های مخاطبان، نگرانی‌های آنها و انگیزه‌هایشان را نیز در نظر بگیرید، مفیدتر خواهد بود.

 3. رقبا را بررسی کنید
  گام بعدی این است که متوجه شوید برای جلب توجه مخاطبان خود چه رقبایی دارید و بهترین‌ها در صنعت شما از چه شیوه‌ای استفاده می‌کنند. برای اینکار به محتوای تولید شده توسط آنها نگاه کنید و بررسی کنید که کدام کلمات کلیدی را هدف قرار داده‌اند. با بررسی رتبه‌های برتر در گوگل می‌توانید اطلاعات مفیدی برای تولید محتوای خود به دست آورید.

 4. برای موضوع و کلمه کلیدی تحقیق کنید
  هنگامی که اهداف خود را شناختید و مخاطبان خود را درک کردید، گام بعدی این است که بفهمید مخاطبان شما در اینترنت به دنبال چه چیزی هستند. شما باید در مورد کلمات کلیدی که افراد در گوگل و سایر موتورهای جستجو جستجو می کنند تحقیق کنید. و می‌توانید این فرآیند را با بررسی حجم جستجو برای کلمات کلیدی که فکر می کنید مرتبط هستند آغاز کنید. تحقیق در مورد کلمات کلیدی احتمالاً نتایج شگفت انگیزی را برای شما به همراه خواهد داشت و ایده های جدیدی برای تولید محتوا به شما ارائه می دهد.

 5. محتوای موجود را بازبینی کنید
  شما همچنین می‌توانید از محتوایی که خودتان قبلاً منتشر کرده اید، اطلاعات ارزشمندی کسب کنید. بنابراین، بررسی کنید که چه نوع پست هایی بیشترین میزان علاقه را ایجاد کرده اند و کدام صفحات وب سایت شما در حال حاضر بیشترین بازدید را دارند. همچنین تحقیق کنید که افراد از چه کلمات کلیدی برای یافتن سایت شما استفاده کرده اند. بررسی عملکرد محتوای موجودتان به شما کمک می کند تا یک دید کلی از علاقه‌‌های مخاطبان داشته باشید و در محتواهای آینده‌ی خود از آن استفاده کنید.

 6. استراتژی خود را مشخص کنید
  گام بعدی این است که برنامه‌ریزی کنید که چگونه از اطلاعاتی که از تحقیقات خود به دست آورده‌اید استفاده کنید. باید در نظر داشته باشید که محتوای خود را در کدام پلتفرم منتشر می کنید و از چه روش هایی برای تبلیغ آن استفاده می کنید. همچنین باید در مورد جذاب ترین نوع محتوا برای مخاطب هدف خود فکر کنید. به عنوان مثال، آیا برای مخاطبان شما پست های وبلاگ مناسب هستند یا ویدیوها و اینفوگرافیک ها ؟ در بیشتر موارد، استفاده از ترکیبی از انواع مختلف تولید محتوای متنی و تصویری بهترین رویکرد خواهد بود.

 7. برای منابع خود برنامه‌ریزی کنید
  تحقیقات شما بدون شک ایده‌های زیادی در اختیارتان قرار می‌دهد. ولی نکته‌ای که باید مورد توجه قرار دهید این است که از منابع خود به شکل واقع بینانه استفاده کنید و برای آنها برنامه‌ریزی کنید. مثلا باید در نظر بگیرید که به یک شخص برای تولید محتوا و به شخصی دیگر برای پاسخ‌گویی به نظرات مردم  نیاز دارید. از ‌آنجایی که بازاریابی محتوایی می‌تواند زمان‌بر باشد باید در نظر داشته باشید که چقدر زمان می‌خواهید به آن اختصاص دهید تا نتیجه بگیرید.

 8. برای تولید محتوا زمان‌بندی داشته باشید
  اکنون باید تمام ایده‌های خود را در یک برنامه‌ی زمان‌بندی برای انتشار محتوا گرد هم آورید. این برنامه باید شامل زمان انتشار محتوا و شخصی که مسئول ارسال محتواست باشد. یعنی مشخص کنید که چه کسی و در چه زمانی قرار است کدام محتوا را منتشر کند. یک تقویم محتوایی به شما کمک می‌کند که مطالب شما به شکلی منظم ارسال شوند و این امر در بازاریابی محتوا امری ضروری می‌باشد.

 9. محتوا را تولید و منتشر کنید و برای آن تبلیغ کنید
  هر محتوایی که منتشر می کنید باید با هدف شما همخوانی داشته باشد. و به یاد داشته باشید که از کلمات کلیدی ای که در تحقیقات خود کشف کرده‌اید استفاده کنید. از همه مهمتر، کیفیت محتوای خود را بالا نگه دارید. در انتشار محتوا صرفاً برای رسیدن به مهلت مقرر، عجله نکنید. پس از انتشار محتوا ، باید آن را تبلیغ کنید. بنابراین، پست های خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید و محتوا را برای هر کسی که فکر می کنید ممکن است به آن قطعه علاقه مند باشد ارسال کنید.

 10. بازاریابی محتوا را زیرنظر بگیرید و تغییرات لازم را انجام دهید
  گام نهایی این است که محتوای خود را بررسی کنید، میزان موفقیت آن را بسنجید و در صورت لزوم اصلاحات لازم را در نظر بگیرید. استراتژی بازاریابی شما ممکن است در طول زمان تغییر کند پس در مورد ایجاد تغییرات لازم منعطف باشید.

همانطور که می‌بینید بازاریابی محتوا به شکل یک چرخه است که مدام در جریان است و یک کار تکی نیست که آن را انجام دهید و تمام شود. شما باید همواره مطالب جدید آپلود کنید و تغییرات لازم را در مطالب قدیمی ایجاد کنید تا موفق شوید.

جمع‌بندی

بازاریابی محتوایی این روزها شاید مهم‌ترین قسمت از فروش آنلاین یک بیزینس باشد. اگر محتوای مناسب تولید نکنید مطمئنا از رقابت موجود در کسب و کار خود عقب خواهید افتاد. چرا که این روزها هر شرکت موفقی به شکل وسیعی در این نوع بازاریابی سرمایه‌گذاری می‌کند. پس همین حالا برای این بخش از بیزینس خود برنامه‌ریزی کنید. مخاطبان زیادی در دنیای آنلاین به دنبال محتوای خوب هستند.

استفاده از محتویات مرکز سئو بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.

منبع: مرکز سئو

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: Content is protected !!
پیمایش به بالا
اسکرول به بالا